Bundesliga: Βλέπουν Τσάμπιονς Λιγκ Φράιμπουργκ και Λειψία

Νίκες με τις οποίες βλέπουν έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχαν Φράιμπουργκ και Λειψία στην 29η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Λειψία είναι αποφασισμένη να βρεθεί και την επόμενη σεζόν στους ομίλους του Champions League και φροντίζει να το δείχνει σε κάθε της αναμέτρηση στο β΄ γύρο. Οι «ταύροι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο 45λεπτο με την Χοφενχάιμ, επικράτησαν με 3-0 και διατηρήθηκαν στην 4η προνομιούχο θέση, θέτοντας παράλληλα νοκ άουτ την αποψινή τους αντίπαλο στη μάχη της εξόδου στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Η «σεμνή τελετή» στην “Red Bull Arena” είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει τρία γκολ με τους Ενκουνκού (5′), Χάλστενμπεργκ (20′) και Σομποσλάι (44′).

Πριν από τρεις ημέρες η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε, στο ίδιο γήπεδο, να σταματήσει κι εν πολλοίς να απειλήσει με ήττα την Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο του Europa League. Απόψε όμως δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στην «Deutsche Bank Park» απέναντι στη Φράιμπουργκ, που έφυγε νικήτρια με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι, με κίνητρο την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου, έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη και ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με τη Λειψία, που παίζει απόψε με τη Χοφενχάιμ στο παιχνίδι με το οποίο κλείνει η αυλαία της αγωνιστικής.

Το σκορ άνοιξε ο Γκρίφο στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Κόστιτς νωρίς στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, για να χαρίσει το τρίποντο στη Φράιμπουργκ ο Πέτερσεν. Στο 86΄ ακυρώθηκε γκολ της Άιντραχτ που πέτυχε ο Κάμαντα, με τη χρήση VAR.