Carabao Cup: Νικήτρια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο τελικό

Κατέκτησε το Λιγκ Καπ Αγγλίας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικώντας την Νιούκαστλ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στα τρόπαια μετά από έξι χρόνια αποχής, (Europa League 2017 Μουρίνιο), οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 2-0 επί της Νιούκαστλ. Για την Γιουνάιτεντ είναι 6ος τίτλος και συνοδεύτηκε με την πρώτη του κούπα που «φέρνει» ο Έρικ τεν Χαγκ στο «Όλντ Τράφορντ».

Η Γιουνάιτεντ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και έκαναν δυο επικίνδυνες επισκέψεις πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ με τα δυο γκολ των Κασεμίρο στο 33’ και  Ράσφορντ στο 39’. Ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά  νίκησε στον «αέρα», όλη την άμυνα των «ανθρακωρύχων».  Ενώ ο Άγγλος ξεκίνησε επέλαση απ’ το κέντρο του γηπέδου κι έδωσε την μπάλα στον Βέγκχορστ. Ο Ολλανδός του την επέστρεψε με ωραία ασίστ κι ο διεθνής φορ έβαλε τις βάσεις για την σπουδαία νίκη.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφταναν στον Κάριους πολύ εύκολα, στις καθυστερήσεις ο Γερμανός πορτιέρο απογειώθηκε  για να αποκρούσει τον κεραυνό  του Βέγκχορστ, αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ έκανε διαχείριση του προβαδίσματός της, απειλήθηκε στο δίλεπτο 67’-68’ με δύο προσπάθειες του Ζοέλιντον και στο 87’ με το τρομερό σουτ του Μέρφι που «ξύρισε» το δοκάρι, έχασε τις δικές της ευκαιρίες για τρίτο γκολ με τον Ράσφορντ στο 71’ και τον Μπρούνο Φερνάντες στις καθυστερήσεις κι εντέλει σήκωσε το τρόπαιο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Νταλότ (46’ Γουάν-Μπισάκα), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Φρεντ (69’ Σάμπιτσερ), Καζεμίρο, Άντονι (82’ Σάντσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (88’ Μαγκουάιρ), Βέγκχορστ (69’ ΜακΤόμινεϊ).

Νιούκαστλ (Έντι Χάου): Κάριους, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ (46’ Ίσακ), Γκιμαράες (79’ Γουίλοκ), Ζοέλιντον, Αλμιρόν (90’+1’ Άντερσον), Γουίλσον (90’+1’ Ρίτσι), Σεν Μαξιμέν (78’ Μέρφι)