Carabao Cup: Πρόκριση στην έδρα της Λέστερ για Άρσεναλ, περίπατοι για Τσέλσι και Νιούκαστλ

Η Άρσεναλ πήρε τη νίκη-πρόκριση στην έδρα της Λέστερ και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του αγγλικού Λιγκ Καπ. Εύκολες προκρίσεις για Τσέλσι, Νιούκαστλ και Έβερτον.

Η Άρσεναλ πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Λέστερ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Carabao Cup. Το σκορ άνοιξε το αυτογκόλ του Κρίστιαν Φουκς στο 57′, ενώ το τελικό 2-0 για τους Κανονιέρηδες διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ ο Ενκετιά, ύστερα από προσπάθεια του Μπεγιερίν στο 90ο λεπτό.

Η Τσέλσι με έναν εκπληκτικό Χάβερτζ που πέτυχε τρία τέρματα, επικράτησε με το επιβλητικό 6-0 της Μπάρνσλεϊ στο Στάνφορντ Μπριτζ. Μεγάλες σε έκταση νίκες πέτυχαν επίσης, η Έβερτον που επιβλήθηκε με σκορ 5-2 της Φλίτγουντ εκτός έδρας, αλλά και η Νιούκαστλ που διέλυσε την Μόρκαμπ στην έδρα της με το εντυπωσιακό 7-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς η Μπέρνλι επικράτησε με 2-0 (Μπράουνχιλ 45′, Βίντρα 90+3′) στην έδρα της Μίλγουολ. Με το ίδιο σκορ (0-2) επικράτησε και η Μπράιτον εκτός έδρας της Πρέστον. Οι σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Γιάχανμπας στο 57′ και Μακ Άλιστερ στο 75ο λεπτό.

Η Στόουκ Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Τζίλιγχαμ, ομάδα της τρίτης κατηγορίας στην Αγγλία, κερδίζοντας την με σκορ 1-0, με τέρμα του Κάμπελ (37′). Η Φούλαμ νίκησε την Σέφιλντ Γουένσντεϊ με 2-0 στο Κρέιβεν Κότατζ και πήρε την πρόκριση. Οι Λονδρέζοι καθάρισαν την πρόκριση από το ημίχρονο με γκολ των Καμαρά (9′) και Ριντ (32′).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης:

Φούλαμ – Σέφιλντ Γουένσντεϊ 2-0 (9′ Καμαρά, 32΄ Ριντ)

Μίλγουολ – Μπέρνλι 0-2 (45′ Μπράουνχιλ, 90+3′ Βίντρα)

Πρέστον – Μπράιτον 0-2 (56′ Γιάχανμπας, 75′ Μακ Άλιστερ)

Στόουκ – Τζίλινγχαμ 1-0 (37′ Κάμπελ)

Τσέλσι – Μπάρνσλεϊ 6-0 (19′ Άμπραχαμ, 28′ 55′ 65′ Χάβερτζ, 49′ Μπάρκλεϊ, 83′ Ζιρού)

Φλίτγουντ – Έβερτον 2-5 (48′ Ντάφι, 58′ Καμπς / 22′ 34′ Ριτσάρλισον, 49′ Ιγουόμπι, 73′ Μπερνάρντ, 90′ Κεν)

Λέστερ – Άρσεναλ 0-2 (57′ αυτ. Φουκς, 90′ Ενκετιά)

Μόρκαμπ – Νιούκαστλ 0-6 (5′ 31′ Ζοέλιντον, 20′ Αλμιρόν, 27′ Μέρφι, 45+2′ Χέιντεν, 51′ Λάσελς, 90′ αυτ. Λαβέλ)