Ο Παναθηναϊκός νίκησε με το καθαρό 3-0 στο κλειστό του ΜΕΤΣ τη Γκόριτσα και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για τους “16” του Challenge Cup στο βόλεϊ γυναικών

Αν οι “πράσινες” καθαρίσουν την  μπουγάδα στη ρεβανς τότε στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίζουν την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι CSM Βουκουρέστι (Ρουμανία) -Νιρεγκουάζα (Ουγγαρία). Στον μεταξύ τους πρώτο αγώνα η ρουμάνικη ομάδα νίκησε με 3-1 σετ(25-20, 25-18, 17-25, 25-18) την Ουγγρική και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι είναι ανώτερος από τη σλοβένικη ομάδα, και παρά τις απουσίες καθώς απο την αναμέτρηση απουσίαζαν η Πέννυ Ρόγκα και η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, και απομένει απλώς να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης στην ρεβάνς.

Ο κόσμος της ομάδας στάθηκε και πάλι στο πλευρό της με περίπου καθώς στις εξέδρες του ΜΕΤΣ βρέθηκαν περίπου 300 φίλοι του “τριφυλλιού”.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στη νεανική αντίπαλο του και έφτασε εύκολα στην καθαρή νίκη που τον στέλνει με το…ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση. Οι Άτκινσον, Σαμαντάν και Μεταξά σήκωσαν το επιθετικό βάρος της ομάδας σήμερα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στους πρώτους πόντους και έμεινε αρχικά πίσω με 5-6. Εν συνεχεία πέρασε μπροστά στο σκορ όμως η Γκόρτισα παρέμενε στο σκορ με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί με 9-9.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πίεσε πολύ την αντίπαλο του και κατάφερε να πάρε διαφορά 16-11 και εν συνεχεία με την Καρκάσες στο σερβίς ξέφυγε το σκορ σε 19-11.

Η συνέχεια του σετ ήταν διαδικαστική αν και υπήρξε ένα χαλάρωμα από πράσινης πλευράς στους τελευταίους πόντους και τελικά ήρθε το 25-19.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε και πάλι με σοβαρότητα και προβάδισμα 5-3 με την Ατκινσον στο σερβίς. Με σταθερή τη Σαμαντάν στο μπλοκ το ματς πήγε στο 7-7 ωστόσο με υπομονή και σωστά δυνατά  τελειώματα ήρθε το 11-8.

Με εύστοχα χτυπήματα της Ναταλίας Μεταξά και μπλοκ της ίδιας  η διαφορά εκτοξεύτηκε πάλι στο 16-9 .

Το σετ πήρε και πάλι τον…πράσινο δρόμο του και με άνετο πόντο της Σαμαντάν και άσο της Γενιτσαρίδη ήρθε το 20-13.

Με μια ψυχωμένη φάση και φοβερές άμυνες η Παπαφωτίου βρήκε την ευκαιρία και «κάρφωσε» στο 21-14 και το σετ κατακτήθηκε τελικά με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι στη θέση του οδηγού στο σκορ με 5-3 και πάτησε γκάζι μέχρι και τα μισά περίπου του σετ με 14-6.

Στο τρίτο σετ μπήκε και η Μάρετ Γκρότους μετά τον τραυματισμό της και έδειξε να βρίσκει τα πατήματά της.

Η επικράτησε ήρθε σχετικά άνετα με 25-18 και πλέον στο «πράσινο» στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τον Ολυμπιακό το Σάββατο.

Διαιτητές: Σάντσεζ (Ισπανία), Σάντι (Ιταλία) Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-14, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-18

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Νόβα Γκόριτσα προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) σε 68′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. 50% άριστες), Άτκινσον 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 15 (11/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μεταξά 11 (9/10 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. – 24% άριστες) / Μπελιά (λ, 55% υπ. – 45% άριστες), Γκρότους, Βασιλαντωνάκη, Κελεσίδη.

ΝΟΒΑ ΓΚΟΡΙΤΣΑ (Λίπιτσερ Σάμετς): Κόρεν 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρέλιχ 11 (8/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Άσκεριτς 7 (7/11 επ.), Γκόντετς 6 (6/18 επ., 31% υπ. – 17% άριστες), Μπλάζιτς 5 (5/20 επ., 38% υπ. – 19% άριστες), Ζίγκον 2 (2 άσσοι) / Μαζέι (λ, 50% υπ. – 20% άριστες), Βούλιτς (λ).

Γιάννης Καλμαζίδης «Σίγουρα η νίκη είναι αυτό που θέλαμε αλλά όχι μόνο. Θέλαμε να ανακτήσουμε την αυτοπεποίθησή μας μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ. Έτσι είναι ξεπερνάς την ήττα με μια καλή εμφάνιση και επανέρχεται η αυτοπεποίθηση».

Λίπιτσερ Σάμετς « Κρατάω το γεγονός ότι από την πρώτη στιγμή ήμασταν μια μαχητική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα σε πολύ υψηλό επίπεδο. Εμείς έχουμε νεαρά κορίτσια και προσπαθήσαμε. Παλέψαμε και είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό. Το μπλοκ των δύο ομάδων έκανε τη  διαφορά και θεωρώ ότι ιδιαίτερα οι ξένες παίκτριες είναι αυτές που έκαναν τη διαφορά»

Ναταλία Μεταξά «Ήταν μια ανταγωνιστική ομάδα με νέες αθλήτριες. Είχαμε μια δουλειά να κάνουμε, να κερδίσουμε και αυτό κάναμε».

Φρέλιχ «Είμαι χαρούμενη για την εμφάνισή μας σήμερα και θεωρώ ότι  παίξαμε καλά. Ήταν η πρώτη φορά μας σε αυτό το επίπεδο και είμαστε ικανοποιημένες παρά την ήττα».