Challenge Cup: Κοντά στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του CEV Challenge Cup έκανε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στην Ουκρανία της Όροντοκ με 3-1 σετ και πλέον μπορεί να προκριθεί στην προημιτελική φάση του Challenge Cup ακόμα και σε περίπτωση ήττας στο τάι μπρέικ στην Αθήνα.

Οι “πράσινοι” αν και είχαν να αγωνιστούν σχεδόν ένα μήνα, μόλις βρήκαν ρυθμό κατάφεραν να κυριαρχήσουν και πανηγυρίσουν μία πολύ μεγάλη νίκη που τους δίνει τον τίτλο του φαβορί εν όψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, παρότι βρισκόταν σε αγωνιστική απραξία από τις 19 Δεκεμβρίου και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ στη ρεβάνς στον Άγιο Θωμά (18/1) την επόμενη εβδομάδα για να «κλειδώσει» την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Σε περίπτωση που η ουκρανική ομάδα επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με 4-1 και 7-2, όμως αντέδρασε άμεσα και πιέζοντας στο σερβίς ροκάνισε τη διαφορά (7-5) για να έρθει στο 14-12 ο Γιάκομπσεν να χαλάσει την υποδοχή των Ουκρανών με το σκορ να ξεφεύγει στο 14-17. Η Όροντοκ επέστρεψε (18-18) με τον ΠΑΟ να μην χάνει το προβάδισμα και παρά τη χαμένη ευκαιρία το Βαν Ντεν Ντρις στο 23-24 οι πράσινοι πήραν το σετ με 24-26.

Το δεύτερο κρίθηκε και πάλι στις λεπτομέρειες, αλλά αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε εντυπωσιακά (1-5) με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ (5-8, 9-10) και τα σερβίς του Πρωτοψάλτη να επιτρέπουν στην ελληνική ομάδα να ξεφύγει με 10-16… Ο Παναθηναϊκός μέχει το 18-22 είχε μια διαφορά ασφαλείας με την Όροντοκ να μειώνει σε 21-23 και 23-24 για να τελειώσει το σετ ο Στάλεκαρ.

Με το σκορ στο 1-4 στις αρχές του τρίτου σετ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟ θα τελείωνε το ματς, όμως οι Ουκρανοί επέστρεψαν και με όπλο το μπλοκ προσπέρασαν με 10-8, χτίζοντας μια σημαντική διαφορά (16-12, 21-17) χωρίς ποτέ οι πράσινοι να απειλήσουν.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 8-10 σε 8-13 με μία χαμένη κόντρα των Ουκρανών και τα σερβίς του Στάλεκαρ με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να φτάνει στο +6 (10-16) και να διατηρεί μέχρι το 16-20 διαφορά ασφαλείας. Η Όροντοκ με τον Κίσιλιουκ στο σερβίς και τον Σιντορένκο να τελειώνει τις κόντρες μείωσε σε 19-20, αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με το χαμένο σερβίς του Βιέτσκι να διαμορφώνει το τελικό 22-25