Challenge Cup: Νίκη πρόκριση του Παναθηναϊκού μέσα στην Ολλανδία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στην Ολλανδία της Τσβόλε και σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup γυναικών στο βόλεϊ.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί της Τσβόλε στην Ολλανδία και πήρε την πρόκριση για τις «32» του Challenge Cup με τη συμπαράσταση 100 οπαδών του.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στην Ολλανδική ομάδα με ακόμη μία καθαρή νίκη (είχε κερδίσει 3-1 στην Αθήνα). Επόμενος αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό στη φάση των «32» είναι η Νόβα Γκόριτσα από τη Σλοβενία, την οποία θα αντιμετωπίσει στις 8 Νοεμβρίου εντός έδρας και έπειτα  εκτός έδρας στις 15 Νοεμβρίου και ώρα 7μ.μ.

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού εξασφάλισαν από την αρχή την πρόκριση κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ που χρειάζονταν με 26-24 και 25-23 κόντρα στην αξιόμαχη Τσβόλε. Στο τρίτο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης, και με την πρόσκριση εξασφαλισμένη, άνοιξε το rotation και οι γηπεδούχες το εκμεταλλευτήκαν μειώνοντας σε 1-2 σετ. Οι «πράσινες» όμως μπήκαν δυνατά στο επόμενο σετ και έχτισαν διαφορά ασφαλείας (21-14), τελειώνοντας το ματς με 3-1 σετ.

Μετά την νίκη-πρόκριση του Παναθηναϊκού ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε, μια νίκη μέσα στην Ολλανδία. Δε σκεφτόμασταν τα δύο σετ που χρειαζόμασταν αλλά θέλαμε τη νίκη. Ξεκινήσαμε δυνατά αλλά μετά υπήρξε ένα κενό διάστημα με συνεχόμενα λάθη και έφτασε το σκορ κοντά. Το φαβορί θεωρητικά έχει και το άγχος αλλά το διαχειριστήκαμε καλά και καταφέραμε να πάρουμε αυτό που θέλαμε που ήταν η νίκη».