Challenge Cup: Πανηγυρική πρόκριση του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στον δεύτερο αγώνα την Σπάρτακ Μιγιάβα και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους “32” του Challenge Cup σημειώνοντας δεύτερη νίκη με 3-1 σετ επί της Σπαρτάκ Μιγιάβα στο ΟΑΚΑ όπου βρέθηκαν περίπου 2.000 οπαδοί του.

Με δύο νίκες 3-1 σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε την πρόκριση. Μάλιστα κλείδωσε την πρόκριση μετά την κατάκτηση των δύο πρώτων σετ και στη συνέχεια ο Ανδρεόπουλος δοκίμασε αρκετούς παίκτες που είχε στον πάγκο του.

Oι πράσινοι ήταν ανώτεροι στα δύο πρώτα σετ που τα ήθελαν για να πάρουν την πρόκριση. Μετά το 8-8 του 1ου σετ είχαν συνέχειαάνετο προβάδισμα και όταν έκαναν το 2-0 σετ το πανηγύρισαν.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, οι Σλοβάκοι βγήκαν στο φιλέ και παρότι οι πράσινοι ήταν μπροστά 22-20, κατάφεραν να κάνουν σερί 4-0 και να κάνουν την ανατροπή. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ, με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα 25-24, 26-25 και τελικά να πάρουν το σετ 28-26.

Ο αγώνας παραλίγο να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ όπου η Σπαρτάκ είχε προβάδισμα σε όλο το 4ο σετ και άνοιξε τη διαφορά στο 21-17 και 23-20. Η είσοδος του Πετρέα και ισχυροποίηση σε σερβίς και μπλοκ έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει εντυπωσιακό σερί 5-0 και με 25-23 να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση του.

Επόμενος αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα είναι η ουγγρική Αερο Οντολένα Βόντα.