(Χ)αμένη νίκη

Η Λαμία ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τον Παναιτωλικό σε ένα παιχνίδι για «γερά νεύρα», στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague 1.

Πολύ βαρύς ήταν ο αγωνιστικός χώρος στο ΔΑΚ Λαμίας λόγω της βροχής και έτσι δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Μεγάλη εμφάνιση από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, Γιαννακοπούλο, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά φέτος αντί του Κνετ και κατέβασε ρολά. Δοκάρι είχε ο Βάντερσον στο 62’ για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Οι δύο ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στην εφετινή διοργάνωση, ενώ για την ομάδα του Αγρινίου, που παρέμεινε αήττητη στις αναμετρήσεις της με τη Λαμία, ήταν ο πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα μετά από έξι σερί ήττες.

Δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της Λαμίας, με τον Καραμάνο στο πρώτο κιόλας λεπτό να επιχειρεί ένα  δυνατό σουτ, με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης ο Λουσέρο έπιασε την δυνατή κεφάλια, την οποία απομάκρυνε  δύσκολα ο Βελλίδης.

Δυο καλές στιγμές είχε η Λαμία στο 23ο και στο 28ολεπτό του αγώνα, πρώτα με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ σουτ του Δημούτσου και στη συνέχεια με τον Ρόμανιτς που έκανε ένα σουτ που κατέληξε ψηλά άουτ.

Διπλή ευκαιρία είχαν γηπεδούχοι για να ανοίξουν το σκορ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης η Λαμία έχασε πολλές καλές ευκαιρίες να σκοράρει.

Ένα δυνατό σουτ του Καραμάνου στο 58’ κατέληξε στα χέρια του Γιαννακόπουλου.

Στο 62′ πραγματοποιήθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Λαμίας, όταν το σουτ του Βάντερσον, έξω από την περιοχή, χτύπησε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια ο Καραμάνος δεν κατάφερε να κάνει κάτι, καθώς τον έκλεισαν οι αμυντικοί των φιλοξενουμενων.

Ξανά και ξανά απειλούσαν οι κυανόλευκοι δείχνοντας την υπεροχή τους. Αρκετές φάσεις, χωρίς αποτέλεσμα στο 67’, στο 70’, στο 72’ με διπλή ευκαιρία, στο 74’ και στο 87’ με μια απίστευτη φάση που πέρασε από τα πόδια «όλης» της Λαμίας.

Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με μια χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά του ματς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιρόνε, Βύντρα, Αντέτζο, Ντίας, Μοράρ, Σανιάς, Ταχάρ,

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Τιρόνε(51’ Τουράμ), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας(83’ Σάλιακας), Βύντρα(65’ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον

Παναιτωλικός (Λουίζ Κάστρο): Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας(77’ Ντουάρτε), Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρομάν(60’ Αριγίμπι), Σίεστεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ(74’ Μιμίτο)