“Χ”αμένο έδαφος για τη Νάπολι

Μετά την ήττα από την Ρόμα, η Νάπολι έχασε νέους βαθμούς. Αυτή την φορά στο σπίτι της από την Τζένοα, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, για την 12η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στην 7η θέση βρίσκεται η Νάπολι, έχοντας μαζέψει 19 βαθμούς, με την τελευταία της νίκη να την πετυχαίνει πριν τέσσερις αγωνιστικές επί της Βερόνα (2-0). Στην 7η θέση με 9 πόντους η Τζένοα.

Η Τζένοα είχε το μεγαλύτερο ποσοστό της κατοχής της μπάλας, ωστόσο η Νάπολι ήταν αυτή που πίεσε πιο πολύ για να βρει ένα γκολ.

Ένα πρώτο ημίχρονο “κολλημένο” στο 0-0, με λίγες καλές στιγμές, αρκετά φάουλ και την ομάδα της Τζένοα με διάθεση να παίξει, όσο μπορεί επιθετικά και να μην κλειστεί στα “καρέ” της.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Νάπολι είχε τον πρώτο λόγο, με την Τζένοα να γίνεται επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Καμία ωστόσο από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και να φύγει με τους βαθμούς της νίκης. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι και το τέλος.

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Οσπίνα, Ντι Λορένζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι (84′ Λουπέρτο), Ρουίζ, Ζιελίνσκι, Καγιεχόν (60′ Γιορέντε), Ινσίνιε (66′ Έλμας), Λοζάνο, Μέρτενς.

Τζένοα (Τιάγκο Νότα): Ραντού, Πάγιατς, Ζαπάτα, Ρομέρο, Άνκερσεν, Λασέ Σένε, Κασάτα (88′ Ραντοβάνοβιτς), Πάντεφ (80′ Κλέονεϊς), Αγκουντέλο Αρντίλα, Πιναμόντι.