Champions League: Σπουδαίο διπλό η Παρί Σεν Ζερμέν στο Μόναχο, λύγισε την Μπάγερν

Η Μπάγερν αν και είχε βρεθεί με δύο γκολ πίσω στο σκορ, επέστρεψε, αλλά ο Εμπαπέ έδωσε τη νίκη στην Παρί ΣΖ και το προβάδισμα για την πρόκριση.

Για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Champions League, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου στο Μόναχο με 2-3 και πήρε ένα καλό προβάδισμα για το δεύτερο ματς στο Παρίσι.

Το ματς άρχισε με πολύ καλό ρυθμό καθώς μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από μια σέντρα, ο Τσούπο-Μότινγκ έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Παρά την μεγάλη ευκαιρία των Βαυαρών, η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 3′, όταν ο Νεϊμάρ έβγαλε ωραία πάσα στον Εμπαπέ, ο οποίος δεν αστόχησε για το 0-1 της ομάδας του.

Η γαλλική ομάδα πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 28, με τον Νεϊμάρ να δίνει δεύτερη ασίστ, αυτή την φορά στον Μαρκίνιος που ήταν ελεύθερος μέσα στην περιοχή και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Νόιερ για το 0-2.

Η Μπάγερν Μονάχου, μπήκε ξανά στο παιχνίδι, με την κεφαλιά του Τσούπο-Μότινγκ στη σέντρα του Παβάρ, με τον Καμερουνέζο φορ να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του και μείωσε για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν επιθετικά και προειδοποίησαν αρχικά στο 53′, με το σουτ του Παβάρ ελάχιστα έξω από την περιοχή αλλά ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά.

Λίγο αργότερα στο 60′, ο Κίμιχ σέντραρε και ο Μίλερ να κάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Παρά την ισοφάριση, η Παρί δεν λύγισε και 8 λεπτά μετά, από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Ντι Μαρία έστρωσε στον Εμπαπέ που από κοντά έκανε το 2-3, βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του. Αυτή την φορά η Μπάγερν δεν μπόρεσε να αντιδράσει και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 35′ Ερέρα, 70′ Κίμιχ, 72′ Μπόατενγκ, 89′ Τσούπο-Μότινγκ

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ερνάντεζ, Αλάμπα, Σούλε (42′ Μπόατενγκ), Παβάρ, Γκορέτσκα (33′ Γκορέτσκα), Κίμιχ, Κομάν, Μίλερ, Σανέ, Τσούπο-Μότινγκ.

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Νταγκμπά, Μαρκίνιος (30′ Ερέρα), Κιμπεμπέ, Ντιαλό (46′ Μπέικερ), Ντανίλο, Γκουεγιέ, Ντι Μαρία (71′ Κεν), Νεϊμάρ (90′ Ραφίνια), Ντράξλερ, Εμπαπέ.