Champions League: 3Χ3 η Ρεάλ, «διπλό» πρόκρισης για Νάπολι, ήρωες Μαγκουάιρ και Ονάνα για τη Γιουνάιτεντ

Ο Ζεσούς χάρισε κορυφή στην Άρσεναλ, η Μπάγερν Μονάχου τα κατάφερε απέναντι στη Γαλατασαράι.

Για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, οι Ρεάλ Μαδρίτης και Άρσεναλ αγχώθηκαν αλλά πέρασαν από τις έδρες των Μπράγκα και Σεβίλλη αντίστοιχα, «φιγουράροντας» στην πρώτη θέση του εκάστοτε ομίλου.

Ο Χάρι Μαγκουάιρ «χάρισε» τους πρώτους βαθμούς στους «κόκκινους διαβόλους», ενώ η Νάπολι πήρε διπλό πρόκρισης στο Βερολίνο.

1ος όμιλος

Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε «σκούρα» για ένα ημίχρονο αλλά τελικά δεν δυσκολεύτηκε και κατάφερε να πάρει εύκολη νίκη απέναντι στην Γαλατασαράι με 1-3. Σε μια αντεπίθεση στο 8ο λεπτό ο Κινγκσλέ Κομάν άνοιξε το σκορ για να κάνει το 0-1. Ο Μάουρο Ικάρντι ήταν αυτός που ισοφάρισε (1-1) στο ημίωρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι α λα Πανένκα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί άρχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και σε μια κόντρα ο Χάρι Κέιν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1). Στο 79’ ο Μουσιάλα «κλείδωσε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους με ωραίο σουτ (3-1).

Τους πρώτους τις βαθμούς στο Champions League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στην Κοπεγχάγη (1-0). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάρι Μαγκουάιρ που έπειτα από μια σέντρα του Έρικσεν, νίκησε τον Γκράμπαρα με κοντινή κεφαλιά για το 1-0. Στο 90+7′ οι Δανοί κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάρσον όμως ο Ονάνα του είπε «όχι» κρατώντας το μηδέν για τους παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ.

2ος όμιλος

Τρίποντο για την Άρσεναλ που αγχώθηκε αλλά μπόρεσε να νικήσει τη Σεβίλλη με 1-2 εκτός έδρας. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους οι «κανονιέρηδες» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ζεσούς με μια ντρίμπλα «άδειασε» δύο αντιπάλους και έδωσε κάθετη πάσα στον Μαρτινέλι που διέσχισε το μισό γήπεδο και έγραψε το 0-1. Στην επανάληψη, ο Ζεσούς από δύσκολη γωνία με φανταστικό σουτ με πολλά φάλτσα έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην Άρσεναλ (0-2). Στο 58′ σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Γκούντελ έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 1-2.

Μοίρασαν τους βαθμούς Λανς και Άιντχοφεν, καθώς ήρθαν ισόπαλες (1-1). Στο 54ο λεπτό ο Μπακαγιοκό προσπάθησε κάτι σαν γέμισμα και σούταρε, νικώντας τον Σάμπα και πετυχαίνοντας το 0-1. Οι Γάλλοι έβγαλαν αντίδραση και στο 65ο λεπτό ο Γουαΐ έξω από τη μικρή περιοχή άπλωσε το πόδι του για το 1-1.

3ος όμιλος

Το 3Χ3 έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μπράγκα με σκορ 1-2. Στο 16’ ο Νάτσο με βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Βινίσιους που από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και με υπέροχη προσπάθεια μοίρασε στον Ροντρίγκο για το 0-1. Οι «μερένγκες» σε αντεπίθεση διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα με τον Μπέλιγχαμ (0-2) αλλά οι Πορτογάλοι με ωραία συνεργασία, του Μπανζά που έστρωσε και του Τζαλό που εκτέλεσε μείωσαν σε 1-2.

Στη δεύτερη νίκη της στον όμιλο έφτασε η Νάπολι επί της Ουνιόν Βερολίνου με σκορ 0-1. Ο Κβαρατσχέλια από αριστερά και σχεδόν πάνω στη γραμμή του άουτ, χόρεψε τους αντιπάλους, άνοιξε για τον Ρασπαντόρι που από κοντά έκανε το 0-1. για να δώσει τους τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του που βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω μόνο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

4ος όμιλος

Η Ίντερ απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, επικρατώντας της Σάλτσμπουργκ με 2-1. Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ στο 19’ όταν ο Αλέξις Σάντσες με ωραίο πλασέ σκόραρε το 1-0. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι Αυστριακοί έφεραν το ματς στα ίσα με πλασέ του Γκλουκ (1-1) αλλά οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να «απαντήσουν» όταν ο Τσαλχάνογλου ευστόχησε σε πέναλτι και διατήρησε το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι στην πρώτη θέση του ομίλου.

Δεν έχει ξεκινήσει καλά τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η Μπενφίκα και αυτό φάνηκε στο ματς με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ που ηττήθηκε με 0-1 και περιορίστηκε στην τελευταία θέση με μηδενική βαθμολογική συγκομιδή. Στο 63′ ο Μπαρενετσά ταλαιπώρησε τον Μπα από τα αριστερά και γύρισε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Μπράις Μέντεθ να νικάει τον Τρούμπιν και να ανοίγει το σκορ για τους Βάσκους (0-1).