Champions League: Αγχωτική νίκη για την Ρεαλ Μαδρίτης

Τρίποντο στο παραπέντε για την Ρεαλ Μαδρίτης κόντρα στην Λειψία.

Για την 2η αγωνιστική του Champions League, η Ρεαλ Μαδίτης νίκησε δύσκολα την Λειψία. Η Μίλαν επικράτησε με 3-1 επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Η Σαχτάρ με τη Σέλτικ έμειναν στην ισοπαλία. Στην λευκή ισοπαλία έμεινε η Κοπεγχάγη με την Σεβίλλη. Μοιρασιά βαθμών στο Στάμφορντ μεταξύ της Τσέλσι με την Σάλτσμπουργκ. Η Νάπολι έριξε τριάρα στην Ρέιντζερς. Η Μπενφίκα χαμογέλασε με την νίκη με 1-2 επί της Γιουβέντους . Με 2-1 νίκησε η Μάντσεστερ Σίτι την Ντορτμουντ.

Για το Group A: Στη Γλασκώβη η Νάπολι αν και επικράτησε με τρία γκολ χρειάστηκε την αποβολή ενός παίκτη του Τζέιμς Σαντς στο 59′ και δύο πέναλτι για να κάμψει την αντίσταση της Ρέιντζερς με 3-0. Μάλιστα το πρώτο πέναλτι με τον Ζιελίνσκι στο 59΄ αποκρούστηκε… δύο φορές (υπήρξε επανάληψη) από τον ΜακΓκρέγκορ. Όμως στο 68΄ ο Πολιτάνο ευστόχησε από τη «βούλα» και προς το τέλος οι Ρασπαντόρι, Ντομπελέ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Για το Group Ε: Η Μίλαν επικράτησε με 3-1 επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ αι πάτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου. Οι Κροάτες άντεξαν για ένα ημίχρονο, όμως το 44′ το πέναλτι που κέρδισε ο Λεάο άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Ζιρού ανέλαβε της εσχάτη των ποινών με τον Γάλλο να είναι εύστοχος. Στο δεύτερο μέρος ο  Σαλεμάκερς  έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς στο 47’, ωστόσο ο Όρσιτς στο 56’ μείωσε για την Ντινάμο.

Στο Λονδίνο ο Γκράχαμ Πότερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι, αλλά δεν κατάφερε να το συνδυάσει με νίκη αφού η Σάλτσμπουργκ ισοφάρισε με τον Οκαφόρ (1-1) το γκολ του Στέρλινγκ.

Για το Group F: Η Σαχτάρ κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την Σέλτικ, η οποία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε στο 10′ με το αυτογκόλ του Μπονταρένκο. Η Σαχτάρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μούντρικ στο 29′ (1-1), το οποίο δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν στο φινάλε οι Σκωτσέζοι. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στο 68’ στη θέση του Φουρουχάσι.

Η Ρεαλ Μαδρίτης τα βρήκε λίγο σκούρα με την Λειψία στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» αν και οι Γερμανοί είχαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί πέτυχαν το τρίποντο με μαέστρο τον Βαλβέρδε στο 80’, και πρώτο βιολί τον Ασένσιο στις καθυστερήσεις.

Για το Group Η:  Η Μακάμπι Χάιφα αν και προηγήθηκε στο 24’ με τον Τσέρι , η Παρί με την τριπλέτα φωτιά Μέσι-Μπαπέ-Νεϊμάρ άλλαξαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.  Η Μπενφίκα επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Γιουβέντους στο Τορίνο, επεκτείνοντας το απίστευτο σερί τους στις 12 συνεχόμενες νίκες από το ξεκίνημα της σεζόν. Για τους «αετούς της Λισσαβώνας»  δράστες ήταν οι Ζοάο Μάριο στο 43’ και Νέρες στο 55’η «μεγάλη κυρία» είχε προηγηθεί με τον Μίλικ στο 4’.

Για το Group G: Η Μάντσεστερ Σίτι κλήθηκε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα καθώς ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 80΄ από τη Ντόρτμουντ με το γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ. Όμως μέσα σε τρία λεπτά οι Στόουνς και Χάαλαντ έδωσαν τη νίκη 2-1 στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Η Κοπεγχάγη με την Σεβίλλη κόλλησαν στην λευκή ισοπαλία.