Champions League: Αγριεμένη η Άρσεναλ κόντρα στην Αϊντχόφεν, χαμογέλασε η Μπάγερν

Σπουδαίες νίκες για Άρσεναλ και Μπάγερν, την έκπληξη έκανε η Σάλτσμπουργκ.

Στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, Μπάγερν νίκησε με 4-3 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η  Άρσεναλ νίκησε με 4-0 την Αϊντχόφεν. Η Σάλτσμπουργκ έκανε την έκπληξη στο «Ντα Λουζ» με την Μπενφίκα (2-0). η Σεβίλλη με τη Λανς ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν». Η Νάπολι έφυγε  νικήτρια από την έδρα της  Μπράγκα με 2-1.

Η Μάντσεστερ ηττήθηκε με 4-3 από την Μπάγερν, έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα το οποίο δεν διορθώθηκε .

Η Μάντσεστερ μέχρι τη στιγμή του 1-0 πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από την Μπάγερν και είχε μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν με τον Έρικσεν, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουλράιχ.  Η ομάδα του Τεν Χαγκ απείλησε και με τον Ράσφορντ στο 23΄, ωστόσο, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Γερμανών. Η Μπάγερν είχε την «απάντηση» στη μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο 49΄, πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με το πέναλτι του Κέιν.

Ο Κασεμίρο στο 88΄ έδωσε ξανά ελπίδες στους Άγγλους, αλλά στο 90΄+2 ο Τελ «καθάρισε» επί της ουσίας το ματς, παρότι ο Κασεμίρο πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90΄+5.

Το αήττητο που έχει απέναντι στην Αϊντχόφεν στο Λονδίνο (3-2-0) επέκτεινε απόψε η Άρσεναλ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο. Με τον Σάκα να σκοράρει στο 8΄ και να «σερβίρει» στον Τροσάρ στο 20΄ οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στο άνετο 4-0 επί της PSV, κάνοντας το ιδανικό ντεμπούτο τους στο Champions League μετά από έξι χρόνια απουσίας!

Η «σεμνή τελετή» στο «Εμιρέιτς» είχε λάβει τέλος πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά στο πρώτο μέρος, καθώς οι Λονδρέζοι σε διάστημα 30 λεπτών σκόραραν τρεις φορές (Σάκα, Τροσάρ, Ζεσούς), με το δεύτερο μέρος ν΄ αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το φοβερό σουτ του Όντεγκααρντ στο 70΄ «έγραψε» το τελικό σκορ…

Ιδανικότερο ξεκίνημα στον 4ο όμιλο δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί η Σάλτσμπουργκ. Παρότι ο Κονατέ αστόχησε απελπιστικά στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 3΄, η αποβολή του Αντόνιο Σίλβα στο 13΄ (χέρι) «έκοψε… στα δύο» την Μπενφίκα και οι Αυστριακοί με τα γκολ των Σίμιτς (πέναλτι) και του 19χρονου Ισραηλινού, Γκλουκ, πέρασαν νικηφόρα από το «Ντα Λουζ» με 2-0.

Σεβίλλη και Λανς έχασαν πολλές ευκαιρίες στο 1-1 του «Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ στο «Σαν Σεμπαστιάν» η περυσινή φιναλίστ του θεσμού, Ίντερ, «έκλεψε» το βαθμό στο φινάλε από την Σοσιεδάδ με το τελικό 1-1 (87΄ Μαρτίνες). Οι Βάσκοι επέστρεψαν στους ομίλους μετά από 10 χρόνια, ωστόσο, δεν κατάφεραν να μπουν… με το δεξί.

Η Νάπολι, ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο. Με το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 45΄+1 και το αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88΄ η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά επικράτησε 2-1 της Μπράγκα στην Πορτογαλία.