Champions League: «Αστεράτες» οι Σερίφ, Σάλτσμπουργκ και Σαχτάρ

Στην κλήρωση των ομίλων του Champions League θα βρίσκονται οι Σερίφ Τιρασπόλ, Σάλτσμπουργκ και Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Στον επαναληπτικό των playoffs του Champions League, η Σερίφ Τιρασπόλ πήρε λευκή ισοπαλία στο Ζάγκρεμπ κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, η Σάλτσμπουργκ νίκησε με 1-2 τη Μπρόντμπι στην Δανία, ενώ η Σαχτάρ στην παράταση ισοφάρισε τη Μονακό σε 2-2.

Η Σάλτσμπουργκ πήρε την πρόκριση στη Δανία κόντρα στη Μπρόντμπι, καθώς νίκησε με 1-2 και σε συνδυασμό με το 2-1 στην Αυστρία περιμένει τους αντιπάλους της στους ομίλους στην αυριανή κλήρωση (26/8). Ο Σέσκο με σουτ μετά το γύρισμα του Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα, ο Σέσκο από σκόρερ μετατράπηκε σε δημιουργός και έδωσε τελική πάσα προς τον Αάρονσον που έκανε το 0-2. Η Μπρόντμπι το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στην μείωση του σκορ στο 62ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάξο μετά την εκτέλεση φάουλ του Τσιέμπε.

Στην Κροατία η Σερίφ Τιρασπόλ για πρώτη φορά στην ιστορία της πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης, μετά τη λευκή ισοπαλία της με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και τη νίκη της με 3-0 στη Μολδαβία. Το ματς είχε λίγες ευκαιρίες με τον Αθανασιάδη να κάνει δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε ισάριθμα σουτ του Πέτκοβιτς στο 7ο και στο 87ο λεπτό.

Στο πιο επεισοδιακό ζευγάρι της φάσης των playoffs του Champions League, η Σαχτάρ Ντόνετσκ βρίσκεται στους “32”, καθώς προκρίθηκε εις βάρος της Μονακό. Οι Μονεγάσκοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν με το τελείωμα Μπεν Γεντέρ στο 18′, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε με κεφαλιά το 0-2 μετά την σέντρα του Ενρίκε. Η Σαχτάρ βρήκε το τέρμα που ήθελε για να πάει το ματς στην παράταση στο 74′ με το σουτ του Μάρλος. Οι Ουκρανοί πήραν εντέλει την πρόκριση με το απίστευτο αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114′ μετά το χαμηλό γύρισμα του Μούντρικ.