Αταλάντα-Παρί 1-2: Με ανατροπή θρίλερ στις καθυστερήσεις στα ημιτελικά η Παρί

Με δυο γκολ στις καθυστερήσεις η Παρί ΣΖ έκανε την ανατροπή του αιώνα κόντρα στην Αταλάντα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν με ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα, πήρε την πρόκριση με 2-1 απέναντι στην Αταλάντα. Μαρκίνιος και Τσούπο-Μοτίνγκ τα γκολ των Παριζιάνων στις καθυστερήσεις, είχε προηγηθεί η ομάδα του Γκασπερίνι με τον Πάσαλιτς.

Η ομάδα του Τουχέλ θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Λειψίας- Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έχασε αρκετές ευκαιρίες και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκε στην Αταλάντα, στο 3ο λεπτό. Ο Γκόμεζ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Νάβας. Στο ίδιο λεπτό η Παρί βρήκε την απάντηση, αλλά το σουτ του Νεϊμάρ κατέληξε άουτ.

Στο 11′ η Αταλάντα έχασε και νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Χάτεμπορ πήρε μια κεφαλιά από τη σέντρα του Γκόμεζ, αλλά ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 19′ να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Ικάρντι αστόχησε σε τετ α τετ.

Η τυπικά γηπεδούχος Αταλάντα άνοιξε το σκορ εν τέλει στο 27ο λεπτό. Ο Πάσαλιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σε μία φάση που η άμυνα της Παρί δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και εκείνος με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Τούχελ προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, αλλά ο Νεϊμάρ δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Χάτεμποερ, καθώς αστόχησε απέναντι στον Σπορτιέλο με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Αταλάντα μπήκε και πάλι πιο δυνατά. Στο 48′ οι Ιταλοί είχαν καλή στιγμή, μετά από κεφαλιά του Τζιμσίτι, αλλά ο Νάβας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 58′ Ο Τολόι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Τζιμσίτι έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Η Παριζιάνοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 74′, καθώς ο Εμπαπέ πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Σπορτιέλο απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το προβάδισμα. δύο λεπτά αργότερα (76′) ο Νεϊμάρ μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε αλλά και πάλι ο Σπορτιέλο είπε όχι.

Τελικά η Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε αρχικά το γκολ της ισοφάρισης στο 90ο λεπτό με τον Μαρκίνιος και η τεράστια ανατροπή για τους Γάλλους έγινε στο 90+3′ με τέρμα του Τσούπο Μοτίνγκ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1!

Κίτρινες: Ντζιμσιτί, Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Ζαπάτα, Τολόι, Παλομίνο – Μπερνάτ, Ερέρα, Παρέδες.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Τζανπιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Τολόι, Καλντάρα, Ντζιμσιτί (60’ Παλομίνο), Χάτεμποερ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκόσενς (82’ Καστάνιε), Πάσαλιτς (70’ Μουριέλ), Γκόμες (59’ Μαλινόφσκι), Ζαπάτα (82’ Ντα Ρίβα).

ΠΑΡΙ ΣΖ (Τόμας Τούχελ): Ναβας (79’ Ρίκο), Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπε, Μπερνάτ, Ερέρα (72’ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Γκουεγιέ (72’ Παρέδες), Σαράμπια (60’ Εμπαπέ), Νεϊμάρ, Ικάρντι (80’ Τσούπο-Μότινγκ).