Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 2-8: Οι Βαυαροί ταπείνωσαν τους Μπλαουγκράνα!

“Τσουνάμι” από γκολ στο “Ντα Λουζ”, με την Μπάγερν Μονάχου να διασύρει με 8 γκολ την Μπαρτσελόνα!

Στην Λισσαβώνα και στο «Ντα Λουζ» η Μπάγερν Μονάχου έκανε πάρτι κόντρα στην Μπαρτσελόνα την οποία και κατατρόπωσε με 8-2 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League. Οι Βαυαροί θα αντιμετωπίσουν σε μόνο παιχνίδι στον ημιτελικό τον νικητή του ζευγαριού Μάντσεστερ Σίτι- Λυόν.

Θυμίζουμε πως ο άλλος ημιτελικός του θεσμού είναι αυτός ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Λειψία.

Αξίζει να σημειωθεί πώς είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της που δέχεται τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο στο Τσάμπιονς λιγκ, όπως και πρώτη φορά μετά από 74 χρόνια που “τρώει” 8 γκολ, γενικά!

Τρελό ξεκίνημα στο ματς με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 4′ οι Βαυαροί πήραν το προβάδισμα. Μίλερ και Λεβαντόφσκι συνεργάστηκαν υπέροχα με τον Γερμανό με αριστερό πλασέ να νικά τον συμπατριώτη του Τερ Στένγκεν και να κάνει το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε ωστόσο έστω και με την βοήθεια της τύχης να ισοφαρίσει, τρία λεπτά αργότερα (7′). O Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά με στόχο τον Σουάρες, ο Αλάμπα προσπαθεί να απομακρύνει, αλλά κρεμάει τον Νόιερ, για το 1-1.

Στο 20′ οι Μπλαουγκράνα έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μέσι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, βρίσκει χώρο, έκανε και το πλασέ, αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε.

Στην συνέχεια όμως η Μπαρτσελόνα έπαθε black-out και κατέρρευσε μέσα σε 9 λεπτά. Την αρχή έκανε ο Πέρισιτς στο 22ο λεπτό για την Μπάγερν. Ο Γκνάμπρι βγήκε από αριστερά, έσπασε τη μπάλα στον Πέρισιτς που με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-2.

Η ομάδα του Φλικ πέτυχε και 3ο τέρμα στο 28ο λεπτό με τον Γκνάμπρι. Ο Τιάγκο έδωσε στον Γκορέτσκα, εκείνος έκανε μια πανέμορφη πάσα για τον Γκνάμπρι, που νίκησε για το 1-4, τον Τερ Στέγκεν. Η Μπάγερν χτύπησε και 4η φορά στο 31′, πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 9 λεπτά. Ο Κίμιχ βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Μίλερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι προ του Πικέ και έγραψε το 1-4 για τους Βαυαρούς.

Το πάρτι των Γερμανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να μειώσει σε 4-2 στο 57′. Ο Μέσι έβγαλε την μπαλιά αριστερά για τον Άλμπα και ο Καταλανός γυρίζει για τον Σουάρες. Ο Ουρουγουανός με τρομερή ντρίμπλα αδειάζει τον Μπόατενγκ και νίκησε τον Νόιερ για το 2-4.

Από εκεί και πέρα η Μπάγερν πάτησε και πάλι γκάζι. Μετά από μπαλιά του Ντέιβις ο Κίμιχ από κοντά έκανε το 2-5, στο 63′. Στο 82′ ήταν η σειρά του Λεβαντόβσκι που έκανε το 2-6.

Οι νταμπλούχοι Γερμανίας συνέχισαν να σκοράρουν μέχρι το τέλος. Με δύο γκολ σε τρία λεπτά του Κουτίνιο (86′, 89′) ολοκλήρωσε τη μοναδική παράσταση της Μπάγερν και τον διασυρμό της Μπαρτσελόνα.

Μπαρτσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (70′ Φάτι), Σέρτζι Ρομπέρτο (46′ Γκριεζμάν), Ντε Γιονγκ, Βιδάλ, Μέσι, Σουάρες.

Μπάγερν (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (76′ Ζίλε), Αλάμπα, Ντέιβις (84′ Ερναντέζ), Γκορέτσκα (84′ Τολισό), Τιάγκο Αλκάνταρα, Γκνάμπρι (75′ Κουτίνιο), Μίλερ, Πέρισιτς (67′ Κομάν), Λεβαντόβσκι.