Ο Ρονάλντο έδωσε στη Γιουβέντους την πρωτιά στον όμιλο

Με δυο πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα γκολ του ΜακΚένι η Γιουβέντους έφυγε με το διπλό από το Καμπ Νόου και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο.

Μετά από 977 μέρες Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκαν και πάλι αντιμέτωποι, αυτή τη φορά με τις φανέλες των Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» έφυγαν με τριάρα από το Καμπ Νόου, νικώντας με 0-3 και τερματίζοντας πρώτοι στην ισοβαθμία με τη Μπαρτσελόνα.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ (0-1) με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ρόναλντ Αραούχο, στο 13ο λεπτό.

Η Μεγάλη Κυρία δεν άργησε να βρει το δεύτερο τέρμα και να πάρει ισχυρό προβάδισμα. Ο Κουαδράδο έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά και ο ΜακΚένι με υπέροχο γυριστό σουτ, από την καρδιά της άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στένγκεν.

Η Γιούβε έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο δεύτερο μέρος και πάλι με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ. Ο Λανγκλέ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο CR7, εκτέλεσε στο 52ο λεπτό για 2η φορά τον Τερ Στένγκεν, κάνοντας το 3-0.

Ο Λεονάρντο Μπονούτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο στόπερ της Γιουβέντους ήταν εκτεθειμένος μετά την ασίστ του Ρονάλντο. Έτσι το τελικό 3-0 παρέμεινε έως το τέλος.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Αραούχο (81’ Μινγκέθα), Λενγκλέ (55’ Ουμτιτί), Άλμπα (55’ Φίρπο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (66’ Πουτς), Πιάνιτς, Τρινκάο (46’ Μπρέθγουεϊτ), Μέσι, Γκριεζμάν

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Ντανίλο, Κουαδράδο (85’ Μπερναρντέσκι), Μπονούτσι, Αρτούρ (71’ Μπεντανκούρ), ΜακΚένι, Ράμσεϊ (71’ Ραμπιό), Μοράτα (85’ Ντιμπάλα), Ρονάλντο (90+2’ Κιέζα)

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Φερεντσβάρος με 1-0 και «έκλεισε» το εισιτήριο της για τους «32» του Europa League.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στους Ουκρανούς έδωσε με κεφαλιά του Ποπόβ, στο 60′ μετά από σέντρα του Ντε Πένα. Έτσι η Ντιναμό τερμάτισε με 4 βαθμούς στον όμιλο, ενώ η Φερεντσβάρος έμεινε στον 1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 0-3 (13′ πεν. 52′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 20′ ΜακΚένι)

Ντιναμό Κιέβου – Φερεντσβάρος 1-0 (60′ Ποπόβ)