Champions League: Μπενφίκα, Μάλμε και Γιουνγκ Μπόις στους ομίλους

Η Μπενφίκα με ήρωα τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο άντεξε με 10 παίκτες και προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League. Πρόκριση για Μάλμε και Γιουνγκ Μπόις.

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος κράτησε με ηρωικές επεμβάσεις απαραβίαστη την εστία του (0-0) κόντρα στην Αϊντχόφεν, με αποτέλεσμα η Μπενφίκα με το 2-1 του πρώτου ματς στη Λισαβόνα να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Το έργο των «Αετών» στην Ολλανδία δεν ήταν εύκολο. Aπό το 32′ έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού, Λούκας Βερίσιμο, με δύο κίτρινες. O Έλληνας διεθνής γκολκίπερ, ωστόσο, με σημαντικές αποκρούσεις χάρισε στους Λουζιτανούς την πρόκριση.

Μετά τη νίκη που πανηγύρισε στη Βέρνη (3-2) στο πρώτο ματς, η Γιουνγκ Μπόις πανηγύρισε και δεύτερη (2-3) επί της Φερεντσβάρος στη Βουδαπέστη και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Πρόκριση στους ομίλους πήρε και η Μάλμε παρά την ήττα με 2-1 από την Λουντογκόρετς, την έσωσε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα που είχε νικήσει 2-0 στη Σουηδία. Η βουλγαρική ομάδα στον τρίτο προκριματικό απέκλεισε τον Ολυμπιακό, άνοιξε το σκορ στη ρεβάνς του Ράζγκραντ με τον Άντον Νεντιάλκοφ.

Η ομάδα του Αντόνιο Τσόλακ ισοφάρισε στο 42ο λεπτό με τον Βέλικο Μπιρμάντσεβιτς, όμως η Λουντογκόρετς  πήρε προβάδισμα ξανά στο 60ό λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του διεθνή Κύπριου φορ, Πιέρου Σωτηρίου, χωρίς όμως να μπορεί να της δώσει την πρόκριση.