Champions League: Χάρισε την πρώτη θέση στη Γιουβέντους η Ζενίτ

Η Ζενίτ πήρε την ισοπαλία από την Τσέλσι και άφησε τους Λονδρέζους στα “κρύα του λουτρού”, δίνοντας στη Γιουβέντους την πρωτιά στον όμιλο.

Για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, η Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3 κόντρα στην Ζενίτ στην Ρωσία ενώ η Γιουβέντους επιβλήθηκε με 1-0 της Μάλμε και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ζενίτ- Τσέλσι 3-3

Στην Αγία Πετρούπολη, η Ζενίτ με δράστη τον Ερόκιν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τον βαθμό από την Τσέλσι και έδωσε στη Γιουβέντους την πρωτιά.

Οι Λονδρέζοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Βέρνερ στο 2ο λεπτό. Η Ζενίτ απάντησε με τον Κλαουντίνιο στο 38′ και τρία λεπτά αργότερα πήραν το προβάδισμα με γκολ του Ασμούν. Ο Λουκάκου ισοφάρισε αρχικά στο 62ο λεπτό και ο Βέρνερ στο 85′ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Τσέλσι.

Εκεί που όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα νικούσε και θα τελείωνε τον όμιλο ως πρώτη, υπολόγιζε χωρίς τον Οζντόεφ που στο 94′ ξέρανε τους “μπλε” και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Γιουβέντους- Μάλμε 1-0

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους με τέρμα του Κιν στο 16ο λεπτό νίκησε την Μάλμε με 1-0 και κατέλαβε μία θέση στους ισχυρούς της κλήρωσης για τους “16”.