Champions League: Χωρίς νικητή Μπενφίκα και Άγιαξ

Ο Άγιαξ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά η Μπενφίκα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, με την πρόκριση να κρίνεται στο Άμστερνταμ

H Μπενφίκα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Άγιαξ στο Ντα Λουζ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Champions League.

O “Αίαντας” προηγήθηκε δύο φορές, αλλά οι «Αετοί» κατάφεραν να ισοφαρίσουν ισάριθμες φορές και το τελικό 2-2 αφήνει «ανοιχτούς λογαριασμούς» στη ρεβάνς του Άμστερνταμ στις 15 Μαρτίου.

Πρωταγωνιστής για τους Ολλανδούς, ο Σεμπαστιέν Αλέ, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει δυο φορές, μόνο που το πρώτο ήταν αυτογκόλ! Ο Τάντιτς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 18′, ακολούθησαν τα… δύο γκολ του Αλέ και ο Γιάρεμτσουκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2).

Ο Αλέ κατάφερε να σκοράρει για 11η φορά στο Champions League και στα 7 ματς που έχει δώσει έως τώρα η ομάδα του. Είναι χαρακτηριστικό ότι έχει βρει δίχτυα στα μισά από τα 22 γκολ των Ολλανδών στην εφετινή διοργάνωση, ισοφαρίζοντας τα προηγούμενα κορυφαία ρεκόρ τους, στις σεζόν 1995/1996 και 2018/2019. Μάλιστα, το γεγονός ότι χρειάστηκε 7 αγώνες για να πετύχει 11 τέρματα, σημαίνει πως κατέχει πλέον την καλύτερη επίδοση παίρνοντας τα πρωτεία από τον Έρλινγκ Χάαλαντ που είχε σκοράρει 11 γκολ, αλλά σε 9 ματς.

Στην πρώτη ευκαιρία του Άγιαξ, ο Τάντιτς την έστειλε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου με πολύ ωραίο τελείωμα, σημειώνοντας το 0-1 στο 18ο λεπτό.

Στο 26ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν. Βέβαια χρειάστηκαν τη βοήθεια του Αλέ. Ο φορ του Άγιαξ βρήκε άθελα του τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 29ο λεπτό, οι Ολλανδοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Αλέ να κάνει την προβολή, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης πήρε το “ριμπάουντ” και με πλασέ, έκανε το 1-2.

Στο 44’, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν και τρίτο γκολ, όμως το συρτό σουτ του Άλβαρες κατέληξε στο δοκάρι, με τον Αλέ να αποτυγχάνει να σκοράρει προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα ανέβασε στροφές, πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε τον Άγιαξ. Στο 73′ η χρυσή αλλαγή των Πορτογάλων, ο Γιάρεμστουκ με σουτ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και έκανε το τελικό 2-2.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (90+1′ Ντιόγκο Γκονσάλβες), Οταμέντι, Φερτόνχεν, Γριμάλδο, Βάιγκλ, Γκονσάλο Ράμος, Τααράμπ (85’ Μπερνάρντο), Ράφα Σίλβα, Έβερτον (62’ Γιάρεμτσουκ), Νούνιεθ (90+1′ Λατσάρο).

Άγιαξ: Πάσφερ, Τίμπερ, Άλβαρες, Μαζραουί (90+2′ Ρενς), Μπλιντ (73’ Ταλιάφικο), Μαρτίνες, Χράφενμπερχ (73’ Κλάασεν), Τάντιτς, Άντονι, Μπερχάους, Αλέ