Champions League: Έφυγε για τελικό η Μάντσεστερ Σίτι

Νίκη που της χάρισε την πρόκριση στον τελικό του Champions League πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι επί της Παρί Σεν Ζερμέν

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του Champions League είναι η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν, για την ημιτελική φάση με 2-0 στο «Etihad».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Μαχρέζ που σημείωσε και τα δύο τέρματα. Με δέκα παίκτες τέλειωσαν το ματς οι Παριζιάνοι, καθώς ο Ντι Μαρία δέχτηκε την κόκκινη κάρτα.

Οι «Πολίτες» παραμένουν αήττητοι στη διοργάνωση (10 νίκες, μία ισοπαλία) είχαν το πάνω χέρι, όσον αφορά στην κατάκτηση του εισιτηρίου, μετά τη νίκη τους με 1-2 σκορ στο Παρίσι.

Στο 7ο λεπτό μετά από σέντρα του Bεράτι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ζιντσένκο και ο Κάιπερς έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων. Εντούτοις η φάση εξετάστηκε στο VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι η μπάλα βρήκε στον ωμό του παίκτη των «πολιτών» κι έτσι ο ρέφερι άλλαξε την αρχική του απόφαση.

Και σαν να μην έφτανε στην Παρί το γεγονός ότι δεν της δόθηκε η ευκαιρία να κάνει το 0-1 από την άσπρη βούλα, τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε και πίσω στο σκορ, με τον Μαχρέζ, να σκοράρει για το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα.

Στο 16ο λεπτό η ομάδα του Ποτσετίνο άγγιξε το 1-1, όταν ο Μαρκίνιος έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντι Μαρία δεν μπόρεσε να βρει γκολ.

Η Σίτι φρόντισε να κρατά κλειστούς τους διαδρόμους προς την εστία του Έντερσον, την ώρα που οι Παριζιάνοι προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με ατομικές προσπάθειες του Ντι Μαρία.

Στη συνέχεια δύο καλές στιγμές για την Παρί έμειναν ημιτελείς, με τη Σίτι από τη μεριά της να απειλεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Νάβας έδιωξε την μπάλα μετά το δυνατό σουτ του Μαχρέζ. Μάλιστα η φάση είχε και συνέχεια, καθώς ο Μπερνάντο Σίλβα πήρε το «ριμπάουντ», βλέποντας όμως την μπάλα μετά το σουτ του να κοντράρει πάνω στον Κιμπέμπε και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό στην πρώτη καλή φάση του β’ ημιχρόνου η Σίτι έφτασε μία ανάσα από το 2-0, με τον Νάβας να διώχνει με γροθιές την μπάλα, μετά το σουτ του Ντε Μπρόινε, ενώ ένα λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ σε αντεπίθεση της ομάδας του μπήκε στην περιοχή και τελείωσε μόνος του τη φάση, ωστόσο το σουτ του κόντραρε πάνω στον Ζιντσένκο.

Στο 63ο λεπτό οι «Σίτιζενς» διπλασίασαν τα τέρματά τους, αγκαλιάζοντας την πρόκριση, καθώς οι Παριζιάνοι χρειάζονταν τρία γκολ για τη μεγάλη ανατροπή. Σε μία αντεπίθεση των Άγγλων  οι Φόντεν και Ντε Μπρόινε συνδυάστηκαν υπέροχα, με την μπάλα να καταλήγει στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Μαχρέζ δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να νικήσει τον Νάβας.

Στο 69′ οι Γάλλοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Ντι Μαρία είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο, στην προσπάθειά του να πάρει γρήγορα την μπάλα για να εκτελέσει πλάγιο.

Η Σίτι έχοντας πια και αριθμητικό πλεονέκτημα λίγο έλειψε να φτάσει στο 3-0 στο 77, όταν ο Φόντεν μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια, σούταρε με δύναμη στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Νάβας.

Γκολ: 11′, 63′ Μαχρέζ (Σίτι)

Κίτρινες: Ερέρα (Παρί), Βεράτι (Παρί), Ζιντσένκο (Σίτι), Ντε Μπρόινε (Παρί), Κιμπεμπέ (Παρί)

Κόκκινες: 69′ Ντι Μαρία (Παρί)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γόλκερ, Ντίας, Στόουνς, Ζιτσένκο, Φερναντίνιο, Γκουντογάν, Μπερνάρντο, Μαχρέζ, Φόντεν, Ντε Μπρόινε

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντζι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιάλο, Ερέρα (62′ Ντράξλερ), Παρέδες, Βεράτι, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Ικάρντι