Champions League: Έκανε την ανατροπή η Ρέιντζερς

Διπλό πρόκρισης για Καραμπάχ, στην επόμενη φάση οι Ρέιντζερς, Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Μπενφίκα.

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League,οι Καραμπάχ, Ρέιντζερς, Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Μπενφίκα πέρασαν στην επομένη φάση. Στην παράταση προκρίθηκαν Αϊντχόφεν και Ντιναμό Κιέβου.

Η Καραμπάχ στη Βουδαπέστη πήρε την νίκη με 3-1 κόντρα στην Φερεντσβάρος όπου θα βρει απέναντι της την τσεχική Βικτόρια Πλζεν, με «έπαθλο» ένα «εισιτήριο» στους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης. Δράστες της αναμέτρησης (86΄ Α. Τραορέ – 7΄ Ζουμπίρ, 54΄, 78΄ Βαντζί). Οι Αζέροι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαντζί (2 γκολ) πήραν μία μεγάλη πρόκριση, στέλνοντας την Φρεντσβάρος στα play off του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσουν την ιρλανδική Σάμροκ Ρόβερς.

Η Ρέιντζερς στο «Άιμπροξ» κατάφερε να βάλει τα πράγματα στην θέση τους  με τη Σεντ Ζιλουάζ, νικώντας της 3-0, παίρνοντας  πανηγυρικά την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ο Ταβερνιέ άνοιξε το σκορ για τους Σκωτσέζους στο 41′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 58′ ο Τσόλακ βρέθηκε στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, για να «γράψει» το 2-0 και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με μία ακόμη κεφαλιά ο Τίλμαν στο 79’.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ προκρίθηκε εύκολα με 4-2 επί της Λουντογκόρετς. Σκόρερς της αναμέτρησης ήταν οι εξής: (12΄ Ντρμιτς, 27΄, 44΄ Όρσιτς, 86΄ πέν. Πέτκοβιτς – 45΄+4 πέν., 49′ πέν. Ντεσπόντοφ).

Η Αϊντχόφεν πανηγύρισε μεγάλη πρόκριση  στην παράταση με 3-2 επί της Μονακό. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με το πλασέ του Φέρμαν στο 21′, οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν  με τα γκολ των Μαριπάν (58′) και Μπεν Γεντέρ (70′). Στο 89′ ο Γκουτιέρες ισοφάρισε με κεφαλιά στέλνοντας το ματς στην παράταση και εκεί ο Λουκ Ντε Γιονγκ με δικιά του καρφωτή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ντιναμό Κιέβου και Στουρμ Γκρατς χρειάστηκαν την παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους, με τους Ουκρανούς να παίρνουν την πρόκριση τελικά. Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν στο 27′ με τον Χόιλουντ, διατηρώντας το προβάδισμα στο 90’ και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι  εμφανίστηκαν ανώτεροι και αφού ισοφάρισαν στο 97′ με τον Βιβτσαρένκο, πήραν και τη νίκη με γκολ του Τσιγκάνκοφ στο 112′.

Η Μπενφίκα νίκησε 3-1 τη Μίντιλαντ στη Δανία. Σκόρερς της αναμέτρησης οι (63΄ Σίστο – 23΄ Φερνάντες, 56΄ Αραούχο, 88΄ Γκονσάλβες).

Ο Ερυθρός Αστέρας νικήσε με 0-2 την Πιούνικ Ερεβάν στην Αρμενία για τους Σέρβους στο πίνακα των σκορερς γράφτηκαν οι  44΄ πέν. Κανγκά, 60΄ Παβκόφ.