Champions League: Επιστροφή στα προημιτελικά μετά από 11 χρόνια η Μίλαν

Η Μίλαν πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά στο Champions League μετά από 11 χρόνια.

Μετά από 11 χρόνια, η Μίλαν βρίσκεται στα προημιτελικά του Champions League, καθώς έμεινε στη “λευκή” ισοπαλία (0-0) στο Λονδίνο κόντρα στην Τότεναμ και πήρε την πρόκριση λόγω του 1-0 στο Σαν Σίρο.

Οι “Ροσονέρι” θα βρεθούν εκ νέου στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ύστερα από 11 χρόνια και θέλουν να φτάσουν όσο πιο μακριά γίνεται σε αυτή την διοργάνωση, η οποία αποτελεί ορόσημο. Επίσης, πήραν και τη ρεβάνς για τον αποκλεισμό της από την Τότεναμ το 2011 και τότε στην φάση των «16».

Οι Μιλανέζοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα σε καμία στιγμή του παιχνιδιού και είχαν το παιχνίδι στα μέτρα τους, δημιουργώντας και την πρώτη καλή στιγμή στο 19ο λεπτό με το τελείωμα του Μεσίας από πλεονεκτική θέση να μην είναι το ενδεδειγμένο, ενώ η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία ανήκε πάλι στους Μιλανέζους στο 51ο λεπτό με το σουτ του Ντίας που έδιωξε ο Φόρστερ σε κόρνερ.

Η Τότεναμ προσπάθησε να βάλει το γκολ που θα την βάλει ξανά στο ματς, αλλά ο Μενιάν είπε “όχι” στον Χόιμπιεργκ στο 64′. Οι “Πετεινοί” στο 77ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες, χάρη στη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρομέρο. Στο 94ο λεπτό, ο Μενιάν έδιωξε την προσπάθεια του Κέιν και η Μίλαν πανηγύρισε την πρόκριση.

Κάρτες: 17′,77′ Ρομέρο, 21′ Λεγκλέ, 95′ Σκιπ – 93′ Τιό