Champions League: «Εξάρα» η Άρσεναλ, «κλείδωσε» την πρωτιά η Ρεάλ, τρομερό come-back η Ίντερ

Θρίαμβος για Άρσεναλ, 5Χ5 η Ρεάλ Μαδρίτης, πάγωσε την Μπενφίκα η Ίντερ.

Για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η Άρσεναλ πραγματοποίησε μια φανταστική εμφάνιση απέναντι στη Λανς, η Ρεάλ πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι με τη Νάπολι, ενώ Μπενφίκα και Ίντερ χάρισαν ένα φανταστικό παιχνίδι που έληξε τελικά ισόπαλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

1ος όμιλος:

Γαλατασαράι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρισαν ένα από τα θεαματικότερα παιχνίδια στο φετινό Champions League, με το τελικό 3-3 να αφήνει και στις δύο πιθανότητες για πρόκριση στη φάση των «16» του θεσμού. Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν με 0-2 με υπέροχα γκολ των Γκαρνάτσο και Φερνάντες στο πρώτο 20λεπτο, ενώ ο Ζίγιες μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ (1-2). Στο 55ο λεπτό ο Μακτόμινεϊ έκανε το 1-3 αλλά οι Ζίγιες και Ακτούρκογλου αντεπιτέθηκαν γράφοντας το 3-3.

Στο 0-0 έμεινε η Μπάγερν Μονάχου με τη Κοπεγχάγη και πλέον οι Βαυαροί έχουν κατακτήσει την πρωτιά του ομίλου.

2ος όμιλος:

Η Αϊντχόφεν έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-3 της Σεβίλλης και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ διέλυσε τη Λανς με 6-0 και «κλείδωσε» την πρώτη θέση του ομίλου. Στο 13’ μια σέντρα του Τομιγιάσου, «ξεγέλασε» την άμυνα της Λανς και ο Ζεσούς με κεφαλιά βρήκε τον Χάβερτς ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι «κανονιέρηδες» βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα και τα τέρματα των Ζεσούς, Σάκα και Μαρτινέλι της έδωσαν «αέρα» τεσσάρων τερμάτων πριν το ημίωρο. Στο 45+2’ οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα έβγαλαν μια υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Τομιγιάσου με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Έντεγκαρντ και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0. Το τελικό 6-0 σημείωσε ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

3ος όμιλος:

Ένα απίστευτο παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε Ρεάλ και Νάπολι με τη «βασίλισσα» να πανηγυρίζει το τρίποντο με σκορ 4-2. Οι Ναπολιτάνοι προηγήθηκαν νωρίς όταν ο Κβαρατσχέλια έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Ντι Λορέντσο έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σιμεόνε ακολούθησε ως τρέιλερ και σκόραρε (0-1). Η Ρεάλ απάντησε γρήγορα, με τον Μπραχίμ Ντίαθ να τροφοδοτεί τον Ροντρίγκο και τον Βραζιλιάνο να ελίσσεται θαυμάσια και να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι «μερένγκες» ανέτρεψαν το αρχικό σκορ, με τον Μπέλιγχαμ να νικάει με καρφωτή κεφαλιά τον Μέρετ. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ο Ανγκισά βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, το πρώτο σουτ του σταμάτησε στον Θεμπάγιος όμως τη μπάλα του ξαναστρώθηκε και εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Λούνιν, φέρνοντας την αναμέτρηση σε ισορροπία. Ο 19χρονος Νίκο Πας γύρισε ωραία το σώμα του και χρησιμοποίησε το αριστερό του πόδι αρκετά μέτρα εκτός της περιοχής της Νάπολι πετυχαίνοντας το σημαντικό 3-2. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπέλιγχαμ έβγαλε φανταστική μπαλιά για τον Χοσέλου και το 4-2.

Ουνιόν Βερολίνου και Μπράγκα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 και οι Γερμανοί παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. H Ουνιόν που είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 31ο λεπτό και το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ο Ρουσιγιόν πάσαρε στον Γκόζενς και ο Γερμανός εκτέλεσε τον Ματέους με δυνατό σουτ εντός περιοχής (0-1). Στο 51’ ο Σαλασάρ πέρασε ωραία κάθετη μπαλιά στον Τζαλό και εκείνος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την Μπράγκα των 10 παικτών.

4ος όμιλος:

Τον πρώτο της βαθμό κατάφερε να πάρει η Μπενφίκα απέναντι στην Ίντερ με 3-3. Οι Πορτογάλοι πήραν αέρα τριών τερμάτων με χατ-τρικ του Ζοάο Μάριο. Η Ίντερ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Αρναούτοβιτς από κοντά και Φρατέζι με βολέ μέσα από την περιοχή (3-2). Οι «νερατζούρι» ολοκλήρωσαν την μεγάλη ανατροπή με πέναλτι του Αλέξις Σάντσες στο 72’.

Σε «λευκή» ισοπαλία έμειναν Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ζάλτσμπουργκ (0-0).