Champions League: Γκέλα ολκής για Γιουνάιτεντ, ματσάρα χωρίς νικητή στο Μαδριγάλ

Ανέλπιστη ήττα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Ελβετία, φανταστικό ματς και ισοπαλία στο Μαδριγάλ.

Στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League για τον 6o όμιλο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 2-1 από την Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία, ενώ Βιγιαρεάλ και Αταλάντα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο 2-2 στην Ισπανία.

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Μαδριγάλ, Βιγιαρεάλ και Αταλάντα προσέφεραν γκολ και θέαμα με το τελικό 2-2 να δίνει από έναν βαθμό στους δύο αντιπάλους. Η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Φρόιλερ. Ο Ελβετός δέχτηκε την μπάλα από τον Ζαπάτα και νίκησε τον Ρούλι. Η Βιγιαρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 39′ με το τέρμα του Τρινκέρος. Ο έμπειρος μέσος του “κίτρινου υποβρυχίου” βρέθηκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Έμερι ανέτρεψε την κατάσταση στο 73′ με τον Ντατζούμα. Ο νεαρός επιθετικός δέχτηκε πάσα από τον Μορένο και ολοκλήρωσε υποδειγματικά την φάση. Η Αταλάντα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Γκόσενς στο 83ο λεπτό. Ο Μίραντζουκ σέντραρε εκεί που ήταν ο Γκόσενς που με σουτ στην κάτω γωνία της εστίας υπέγραψε το τελικό 2-2.

Στην Ελβετία, η Γιουνγκ Μποις έκανε την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ με την νίκη της με 2-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι με το τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 13ο λεπτό. Η ροή του παιχνιδιού άλλαξε με την κόκκινη του Μπισάκα στο 35′. Η ανωτερότητα των Ελβετών έφερε την ισοφάριση στο 66′ με τον Ενγκαμαλέου και την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε ο Σιεμπαχτσέου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Γιουνγκ Μπόις-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (66′ Ενγκαμαλό, 90’+5′ Σιεμπάτσο – 13′ Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ-Αταλάντα 2-2 (39′ Τριγκιέρος, 73′ Ντανζούμα – 6′ Φρόιλερ, 83′ Γκόσενς)