Champions League: Η Γαλατασαράι πάγωσε το «Ολντ Τράφορντ»

Νίκες με ανατροπές για Γαλατασαράι, Μπράγκα, Λανς και Μπάγερν Μονάχου, νίκησε τη Νάπολι η Ρεάλ Μαδρίτης

Για την 2η αγωνιστική των ομιλών του Champions League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε με 3-2 Γαλατασαράι . Η  Νάπολι ηττήθηκε από την  Ρεάλ Μαδρίτης. Η Κοπεγχάγη δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από την Μπάγερν Μονάχου. Η  Λανς  πήρε  σπουδαίο τρίποντο κόντρα στην  Άρσεναλ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γαλατασαράι    2-3

Οι Τούρκοι νίκησαν στο «Ολντ Τράφορντ» τους «κόκκινους διαβόλους» με 2-3. Η Γαλατά  δεν είχε νικήσει ποτέ στην Αγγλία και τώρα βρήκε την ευκαιρία να ρίξει στο καναβάτσο την Γιουνάιτεντ.  Η  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε στο 17′ με τον Χόιλουντ. Ο Ζαχά έφερε το ματς στα ίσα στο 23′, για να ακολουθήσει άλλο ένα γκολ από τον Χόιλουντ στο 67′.

Στην συνέχεια τα λάθη στην άμυνα  των γηπεδούχων έδωσαν στο 71′ την ευκαιρία στον Ακτούρκογλου να ισοφαρίσει ξανά για την Γαλατά.

Στο 78’υπήρξε χαμένο πέναλτι  του Ικάρντι σε μία φάση που ο Ονάνα έδωσε την μπάλα λανθασμένα κι ανάγκασε τον Κασεμίρο να κάνει παράβαση μέσα στην περιοχή, εισπράττοντας την κόκκινη κάρτα.

Ο Αργεντινός στο 81′ έκανε το τελικό 2-3 εκμεταλλευόμενος  το λάθος του Ονάνα, χαρίζοντας στην τουρκική ομάδα ένα τεράστιο τρίποντο, την ώρα που η Γιουνάιτεντ δεν έχει ακόμη ούτε βαθμό .

Κοπεγχάγη – Μπάγερν Μονάχου   1-2

Οι Γερμανοί έκαναν  την ανατροπή (2-1) νίκησε την Κοπεγχάγη οι Δανοί προηγήθηκαν με τον Λέραγκερ στο 56΄. Όμως οι «Βαυαροί» με τους Μουσιάλα 67΄ και Τελ 83΄ πήραν την νίκη.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Λανς – Άρσεναλ   2-1

Η Λανς σκαρφάλωσε στην κορυφή καθώς επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ, με τους Γάλλους  να πανηγυρίζουν την πρώτη της νίκη στο Champions League μετά από 19 χρόνια.

Η Λανς που ήταν καλύτερη  έκαναν την πρώτη της ευκαιρία για γκολ στο 5’, με τον Ντάνσο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι «κανονιέρηδες»  προηγήθηκαν στο 14’, όταν μετά από λάθος πίσω πάσα του Τόμασον, ο Σάκα έκλεψε και έδωσε στον Ζεσούς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 25’ η Λανς ισοφάρισε με τον Τόμασον. Στο 69΄ ο Ουαχί έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Αϊντχόφεν – Σεβίλλη  2-2

Αϊντχόφεν και Σεβίλλη είχαν ένα εντυπωσιακό ματς ωστόσο κόλλησαν στο ισόπαλο 2-2, (84΄ πέν. Ντε Γιόνγκ, 90΄+5΄ Τέζε – 68΄ Γκούντελι, 88΄ Εν Νεσιρί.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα   2-3

Στο Βερολίνο η Ουνιόν προηγήθηκε με δύο γκολ του Σεράλντο Μπέκερ, του φορ από το Σουρινάμ, όμως η Μπράγκα αντέδρασε εντυπωσιακά και ισοφάρισε με Νιακατέ και Μπρούμα στο τελος του πρώτου και τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Το ματς ήταν συναρπαστικό με ευκαιρίες εκατέρωθεν και έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία. Όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντρέ Κάστρο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, με… buzzer beater αφού με τη σέντρα ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά.

Νάπολι – Ρεάλ Μαδρίτης      2-3

Στη Νάπολη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Όστιγκαρντ, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης «γύρισε» το σκορ χάρις στα τέρματα των Βινίσιους (27′) και Μπέλινγκχαμ (34′). Ο Ζιελίνσκι με πέναλτι έφερε ξανά ισορροπία στον αγώνα στο 54′, όμως το σουτ του Βαλβέρδε στο 78′ αφού χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, βρήκε ακολούθως στην πλάτη του Μερέτ και χάρισε στους Μαδριλένους ένα διπλό  πρωτιάς.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάλτσμπουργκ – Σοσιεδάδ     0-2

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ θέτει σοβαρή  υποψηφιότητα για πρόκριση της στους «16» . Οι Ισπανοί  με τα γκολ των Ογιαρθάμπαλ στο 7’ και Μέντεθ στο 27’ πήραν την νίκη.

Ίντερ – Μπενφίκα    1-0

Η Ίντερ επικράτησε 1-0 της Μπενφίκα στο Μιλάνο το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σημείωσε ο Τουράμ στο 62’.