Champions League: Η Γιουνγκ Μπόις πήρε την νίκη από την Γαλατασαράι

Προβάδισμα πρόκρισης για Γιουνγκ Μπόις, Σάλτσμπουργκ και Σπάρτα Πράγας.

Στο πλαίσιο των πρώτων αγώνων των play offs του Champions League, η Γιουνγκ Μπόις επικράτησε  με 3-2 της Γαλατασαράι. Η Σάλτσμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ντιναμό Κιέβου (0-2). Μίντιλαντ και Σλόβαν Μπρατισλάβας έμειναν στο 1-1.

Γιουνγκ Μπόις –Γαλατάσαραϊ 3-2:

Η Γιουνγκ Μπόις προηγήθηκε με 2-0 με δύο γκολ του Μοντέιρο στο 4΄ και στο 45΄+4΄. Οι Τούρκοι μείωσαν με τον Μπατσουαγί στο 67΄, ενώ ο ίδιος πέτυχε και την ισοφάριση στο 72΄. Η Γαλατά ι έμεινε με 10 παίκτες στο 84’, όταν αποβλήθηκε ο Μπαρντακτσί. Οι Ελβατοί πήραν την νίκη με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ούγκρινιτς στο 86’.

Ντιναμό Κιέβου-Σάλτσμπουργκ 0-2:

Η Σάλτσμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 29’ με τον Ντορζέλες. Ο Μάουριτς Κιάεργκαρντ από το σημείο του πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των Αυστριακών.

Μίντιλαντ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1:

Η Σλόβαν προηγήθηκε με το γκολ του Σέσαρ Μπλάκμαν στο 59’ η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς οι Δανοί έκαναν το τελικό 1-1 με τον Τσιλούφια στο 79΄. Αλλαγή στη θέση του Μάρκο Τόλιτς, στο 81ο λεπτό μπήκε ο Έλληνας Κυριάκος Σαββίδης για τη Σλόβαν.

Μάλμε- Σπάρτα Πράγας 0-2:

Η Σπάρτα Πράγας προηγήθηκε χάρη στο αυτογκόλ του Γενς Στρίγκερ Λάρσεν στο 31’, ενώ ο Ματέι Ρινές στο 89΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.