Champions League: Με το δεξί η Γιουβέντους και η Τσέλσι

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Champions League η Γιουβέντους και η Τσέλσι

Για τον 8ο όμιλο του Champions League, η Γιουβέντους πέρασε… αέρας από τη Σουηδία και την έδρα της Μάλμε, ενώ η πρωταθλήτρια Τσέλσι νίκησε δύσκολα εντός έδρας τη Ζενίτ.

Στο Μάλμε η Γιουβέντους «ξύπνησε» και με ένα καταιγιστικό πρώτο 45λεπτο πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων, σημειώνοντας την πρώτη εφετινή νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, δείχνοντας «σφυγμό», έπειτα από μία πολύ κακή έναρξη στο ιταλικό πρωτάθλημα. Τα τέρματα πέτυχαν ο Άλεξ Σάντρο (23′), ο Ντιμπάλα με πέναλτι στο 45′ και ο Μοράτα (45+1′) για το τελικό 0-3.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζενίτ, αλλά βρήκε το γκολ που ήθελε με τον Λουκάκου στο 69ο λεπτό και λύγισε τους Ρώσους με 1-0 στο Στάμφορντ Μπριτζ.