Champions League: Με το ένα… πόδι στα ημιτελικά η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπενφίκα και βρίσκεται ένα βήμα πριν τους “4” του Champions League

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 1-3 της Μπενφίκα στο Ντα Λουζ, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση, καθώς απέκτησαν καθαρό προβάδισμα και στον επαναληπτικό αγώνα απλά θέλουν να σφραγίσουν την πρόκριση. H ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί σε μία εβδομάδα (13/4) στο Άνφιλντ.

Στο πρώτο μέρος οι “Κόκκινοι” είχαν τα ηνία του αγώνα και πολιορκούσαν την εστία των “Αετών”, με τον Βλαχοδήμο να δηλώνει αρκετές φορές «παρών».

Η ομάδα του Κλοπ κατάφερε και βρήκε δύο τέρματα, αρχικά με την δυνατή κεφαλιά του Κονατέ στο 17ο λεπτό (0-1) και στο 34′ με τον Μανέ. Ωραία σέντρα του Άρνολντ στην πλάτη της άμυνας της Μπενφίκα, με τον Ντίας να δίνει πάσα με το κεφάλι στον Μανέ, με τον Σενεγαλέζο επιθετικό να σπρώχνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα κάντονας το 0-2.

Με το καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, οι Πορτογάλοι βρήκαν το γκολ στο 48′, μετά από αντεπίθεση ο Ράφα Σίλβα σέντραρε από τα δεξιά, ο Κονατέ έκανε λάθος, πιάνοντας… αέρα και ο Νούνιες από κοντά νίκησε τον Άλισον, μειώνοντας σε 1-2.

Η αγγλική ομάδα κατάφερε στο 87ο λεπτό να πετύχει τρίτο τέρμα με τον Ντίαζ και να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Βερτόνχεν, Γκριμάλντο, Σίλβα, Βάιγκλ, Τααράμπτ (70′ Μεϊτέ), Εβέρτον (82′ Γιάρεμτσουκ), Ράμος (87′ Μάριο), Νούνιες

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (89′ Γκόμεζ), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Κεϊτά (89′ Μίλνερ), Τιάγκο (61′ Χέντερσον), Μανέ (61′ Φιρμίνο), Ντίας, Σαλάχ (61′ Ζότα)