Champions League: Νίκη για τη Μπενφίκα με εξαιρετικό Βλαχοδήμο

Η Μπενφίκα πέρασε από την έδρα της Σπαρτάκ Μόσχας, νίκη και πλεονέκτημα για τη Φερεντσβάρος.

H Μπενφίκα έφυγε νικήτρια από τη Μόσχα με 0-2 επί της Σπαρτάκ στον πρώτο αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στις δύο εστίες, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ που θα τις έθετε σε θέση οδηγού, καθώς οι ευκαιρίες των Πίτσι στο 6’και το 17′, Γκονσάλβες στο 9′ και Ράφαελ Σίλβα στο 27′, πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Οι Μοσχοβίτες απείλησαν στο πρώτο μέρος με τους Ουμιάροφ και Αίρτον, ωστόσο σε αμφότερες τις προσπάθειες ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, έδειξε τα αντανακλαστικά του. Οι παίκτες του Ζόρζε Ζεσούς πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Ράφα Σίλβα στο 51ο λεπτό, με τον Ζοάο Μάριο να τον τροφοδοτεί. Οι φιλοξενούμενοι  διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 74ο λεπτό, με τον Ζιλμπέρτο, ο οποίος με δυνατό σουτ, εκτέλεσε τον Μακσιμένκο και έκανε το 2-0.

Με το ίδιο σκορ (2-0) πήρε πλεονέκτημα για την πρόκριση η Φερεντσβάρος της Σλάβια Πράγας στη Βουδαπέστη. Η Φερεντσβάρος χτύπησε δύο φορές τη Σλάβια Πράγαε, η πρώτη ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν Νταβίντ Ζίμα (45+1′) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ιγκόρ Χαράτιν (50′) έκανε το 2-0.

Στο τρίτο χρονικά ματς της ημέρας, η Ντινάμο Ζάγκρεμπ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λέγκια Βαρσοβίας. Όχι μόνο… ίδρωσε για να σκοράρει (60΄ Πέτκοβιτς), αλλά το σύνολο του Ντάμιρ Κρζνάρ, είδε τους Πολωνούς να τους ισοφαρίζουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με δράστη τον Μούτσι (82΄).

Πλέον, όπως και το ζευγάρι του Ολυμπιακού, όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό στη Βαρσοβία σε επτά βράδια, με το 1-1 να μηδενίζει τα κοντέρ του σκοραρίσματος.