Champions League: Νικήτρια στο ντέρμπι η Μπάγερν, διέλυσε την Πόρτο η Μπριζ

Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι του ομίλου.

Για την δεύτερη αγωνιστική του Champions League, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το τρίποντο κόντρα στη Μπαρτσελόνα με 2-0 ενώ εντυπωσιακά πέρασε η Μπριζ από το Ντραγκάο της Πόρτο με 0-4.

Στον πρώτο όμιλο, η Λίβερπουλ με τέρμα του Μάτιπ στο 89ο λεπτό πήρε το τρίποντο με 2-1 κόντρα στον Άγιαξ. Ο Σαλάχ έδωσε προβάδισμα στους Ρεντς, ενώ ο Κούντους ισοφάρισε για τον Αίαντα πριν ο Μάτιπ δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Στον δεύτερο όμιλο, η Μπριζ διέλυσε με 0-4 την Πόρτο στο Ντραγκάο με τον Γιούτλα να ανοίγει τον χώρο των γκολ, τον Σόβα να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, τον Σκοβ Όλσεν να σκοράρει για τρίτη φορά και τον Νούσα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στην επικράτηση των Βέλγων. Στο Λεβερκούζεν, η Μπάγερ νίκησε με 2-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης με τους Άντριτς και Ντιαμπί να σοκάρουν τους Ισπανούς μετά το 80′.

Στον τρίτο όμιλο, στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-0 την Μπαρτσελόνα στην επιστροφή του Λεβαντόφσκι στο Μόναχο ως αντίπαλος. Τα τέρματα πέτυχαν οι Σανέ και Ερνάντες. H Ίντερ έκανε το καθήκον της στην Τσεχία επί της Πλζεν, καθώς πήρε το τρίποντο με 0-2 με τους Τζέκο και Ντάμφρις να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα. Στην βαθμολογία του ομίλου προηγείται η Μπάγερν Μονάχου με έξι βαθμούς, ακολουθούν Ίντερ και Μπαρτσελόνα με τρεις και η Βικτόρια Πλιζέν όπως αναμενόταν τελευταία στο απόλυτο μηδέν.

Για τον τέταρτο όμιλο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Παουλίνιο και Γκόμες επικράτησε με 2-0 της Τότεναμ και η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 0-1 τη Μαρσέιγ. Με την Σπόρτινγκ να σπαρφαλώνει στην κορυφή με έξι βαθμούς, τις Τότεναμ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης να είναι στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα με τρεις και την Μαρσέιγ να παραμένει τελευταία χωρίς βαθμούς.