Champions League: Πανηγυρικά στους «4» η Μίλαν

Η Μίλαν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League, αποκλείοντας στον ιταλικό «εμφύλιο» τη Νάπολι

H Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και με τη νίκη του πρώτου αγώνα (1-0) στο «Σαν Σίρο», προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.

Η ομάδα του Μιλάνου επιστρέφει στους ημιτελικούς οποιασδήποτε διοργάνωσης, μετά από 16 χρόνια και το 2007, όταν είχε κατακτήσει το τρόπαιο στον τελικό της Αθήνας.

Στους «4» πιθανή αντίπαλος θα είναι η συμπολίτισσα Ίντερ, που έχει κερδίσει 0-2 τη Μπενφίκα και την υποδέχεται σήμερα (19/4) στο Μιλάνο.

Στο 22′ ο Ζιρού αστόχησε σε πέναλτι που απέκρουσε ο Μερετ. Όμως οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ με τον Γάλλο επιθετικό στο 43΄, μετά από ωραία κούρσα και ατομική ενέργεια του Ραφαέλ Λεάο, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζιρού (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο 80′, μετά πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Τομόρι. Το πέναλτι το ανέλαβε ο Κβαρατσκέλια, όμως ο Μενιάν το απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Οι “παρτενοπέι” κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 90+3′ με τον Όσιμεν, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.