Champions League: Παράσταση και μισή πρόκριση για Σίτι

Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League πήρε η Μάντσεστερ Σίτι με τριάρα επί της Μπάγερν Μονάχου.

Με το… ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του Champions League βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε με 3-0 της Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό.

Ο Τόμας Τούχελ μπορεί να στέρησε από τη Μάντσεστερ Σίτι τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2021, όταν ήταν στον πάγκο της Τσέλσι, ωστόσο, αυτή την φορά, ως τεχνικός της Μπάγερν, είδε τους «Πολίτες» να κάνουν «πάρτι» στο «Ετιχαντ»  και πλέον , η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Μάλιστα, μετά την αποψινή τους νίκη βρίσκονται μία ανάσα από το να θέσουν εκτός διοργάνωσης ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την ομάδα που μέχρι τώρα δεν γνώριζε τι θα πει ήττα στο εφετινό Champions League (μετρούσε το απόλυτο νικών μετά από 8 αναμετρήσεις).

Το φοβερό γκολ του Ρόδρι στο 27΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Άγγλους, που ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας κι άλλες δύο πολύ καλές στιγμές για να «ζευγαρώσουν» τα τέρματά τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν ήταν καλύτερη, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος με ασίστ στο 70΄ έδωσε την ευκαιρία στον Μπερνάρντο Σίλβα να «γράψει» το 2-0 και στο 77΄ με πλασέ από κεφαλιά-πάσα του Τζόουνς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.