Champions League: Πάτησε κορυφή η Σάλτσμπουργκ

Δύσκολη νίκη πήρε η Λιλ, μοιράστηκαν βαθμούς η Βόλφσμπουργκ με τη Σεβίλλη.

Για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, η Βόλφσμπουργκ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Σεβίλλη, ενώ η Σάλτσμπουργκ πήρε δύσκολη νίκη επί της Λιλ (2-1)

Βόλφσμπουργκ- Σεβίλλη 1-1

Η Βόλφσμπουργκ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σεβίλλη στο Wolkswagen Arena.

Οι Ισπανοί πίεζαν, αλλά οι Γερμανοί  άνοιξαν το σκορ στο 49’, ύστερα από ωραία ανάπτυξη, η μπάλα έφτασε στον Στέφεν, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0. Στο 85o λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκιλαβίγκι και δύο λεπτά αργότερα οι Σεβιγιάνοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 86′ με πέναλτι του Ράκιτιτς.

Σάλτσμπουργκ-Λιλ 2-1

Η Σάλτσμπουργκ νίκησε με 2-1 τη Λιλ στο Red Bull Arena και πάτησε στην κορυφή του ομίλου.

Οι Αυστριακοί πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση. Για τους γηπεδούχους ο Αντεγιέμι ήταν αυτός που χάρισε το τρίποντο με τα δύο εύστοχα πέναλτι στο 35’ και στο 53′. Οι Γάλλοι μείωσαν  με τον Γιλμαζ στο 62’.

Να σημειωθεί πώς η Σάλτσμπουργκ σε δύο αγώνες έχει κερδίσει 5 πέναλτι, με τα 3 να είναι εύστοχα!