Champions League: Πεντάρα η Μπάρτσα, ήρωας Προβεντέλ για Λάτσιο, εύκολες νίκες για Παρί και Σίτι

Πολύ ωραίες αναμετρήσεις περιελάμβανε η πρεμιέρα του Champions League.

Για την 1η αγωνιστική του Champions League, η Μπαρτσελόνα πέτυχε εκκωφαντική νίκη απέναντι στην Άντβερμπ, εύκολο βράδυ είχε η Σίτι, ενώ Πόρτο και Φέγενορντ πήραν σημαντικούς τρεις βαθμούς.

5ος όμιλος

Σε ένα πολύ ωραίο ματς που τα είχε όλα, η Φέγενορντ νίκησε εντός έδρας τη Σέλτικ με 2-0. Στο 45+2′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στενγκς, η Φέγενορντ ξεκλείδωσε την άμυνα της Σέλτικ και πήρε κεφάλι στο σκορ για το 1-0. Στην επανάληψη, «τα αίματα άναψαν», η Σέλτικ έμεινε με εννέα παίκτες, ενώ οι Όλλανδοι πέτυχαν γκολ αλλά ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στο 76ο λεπτό ο Τζαχανμπάκς έγραψε το τελικό 2-0.

Στο «Stadio Olimpico» της Ρώμης, Λάτσιο και Ατλέτικο Μαδρίτης μοιράστηκαν τους βαθμούς, με το σκορ να είναι 1-1. Οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ (29’) έχοντας και τη συνδρομή της τύχης, με τον Πάμπλο Μπάριος να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει στον Καμάντα και να αλλάζει πορεία, για να ξεγελάσει τον Προβεντέλ και να καταλήξει στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, με την Λάτσιο να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίωρο. Το φινάλε του παιχνιδιού έμελλε να είναι απίστευτο, αφού ο τερματοφύλακας των «λατσιάλι» Προβεντέλ σκόραρε για να σώσει τον βαθμό.

6ος όμιλος

Ισόπαλες (0-0) έληξε το ματς ανάμεσα σε Μίλαν και Νιουκάστλ στο «Giuseppe Meazza», με τις ομάδες να έχουν αμφότερες πολλές ευκαιρίες αλλά καμία να μη μετουσιώνεται σε γκολ. Οι «ροσονέρι» που προερχόταν από την εντός έδρας συντριβη με την Ίντερ, ήταν ανώτεροι, ωστόσο οι «καρακάξες» άντεξαν και κέρδισαν τον βαθμό τις ισοπαλίας.

Εύκολη νίκη με 2-0 για τη Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Ντόρτμουντ . Εμπαπέ και Χακίμι ήταν οι σκόρερ για τους Γάλλους στη νέα εποχή που διανύουν.

7ος όμιλος

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Champions League η Λειψία, που στην αναμέτρηση με τη Γιουνγκ Μπόις, νίκησε με 1-3 στη Βέρνη. Οι Γερμανοί πίεσαν από την έναρξη του αγώνα ήρθε στο 3ο λεπτό, με κεφαλιά του Σιμακάν (0-1). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με «ξερό» σουτ του Ελίας, λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, σοκάροντας την ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Η Λειψία απειλούσε και στην επανάληψη, καταφέρνοντας να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 72′, όταν ο Σλάγκερ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-2). Το τελικό 1-3 έκανε ο Σέσκο στις καθυστερήσεις.

Με ανατροπή η κάτοχος του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι πανυγήρισε τη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (3-1). Οι Σέρβοι, που στο βασικό τους σχήμα είχαν τον Χουάνγκ πήραν το προβάδισμα στο 45′ με τον Μπουκαρί. Η Σίτι έβγαλε αντίδραση και σφυροκόπησε τους αντιπάλους της με τρία γκολ. Στο 47ο λεπτό ο Χάλαντ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Άλβαρεζ που ήταν εύστοχος για το 1-1. Ο Αργεντίνος σκόραρε και το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Ρόντρι με ψύχραιμο δεξί πλασέ υπέγραψε το 3-1.

8ος όμιλος

Εύκολη νίκη πήρε η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Άντβερμπ με 5-0 στο «Estadio Olimpico». Οι «Μπλαουγκράνα» πήραν το προβάδισμα στο 11’ με γκολ του Ζοάο Φέλιξ. Στο 19ο λεπτό, ο Φέλιξ βγήκε στην αντεπίθεση και πάσαρε για τον Λεβαντόβσκι που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0). Μάλιστα, ο Πολωνός με αυτό το τέρμα έγινε ο τρίτος παίκτης (μετά από Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι) με τριψήφιο αριθμό γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το 3-0 ήρθε από αυτογκόλ του Μπατέιγ, καθώς η μπάλα κόντραρε στον ποδοσφαιριστή της Άντβερμπ. Στο δεύτερο ημίχρονο, Γκάβι και Φέλιξ σκόραραν για να υπογράψουν μια απίστευτη εμφάνιση για τη Μπαρτσελόνα.

«Τρίποντο» για την Πόρτο κόντρα στην Σαχτάρ με 1-3 στο «Volksparkstadion». Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ταρεμί έδωσε στον Φράνκο, αυτός σούταρε έξω από την περιοχή, ο Ρίζνικ απέκρουσε αλλά ο Γκαλένο πήρε το ριμπάουντ για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζουμπκόφ με ατομική ενέργεια έδωσε δεξιά στον Κονόπλια, αυτός πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ και ο Κέλσι με κεφαλιά κάνει το 1-1. Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους γηπεδούχους καθώς έπειτα από μια λάθος πάσα του Σικάν στο κέντρο της άμυνάς, ο Γκαλένο πήρε τη μπάλα και σούταρε αμέσως για το 1-2. Στο 29’ ο Ταρεμί μόνος του προ του τερματοφύλακα, σκόραρε από κοντά (1-3).