Champions League: Πρόκριση για Ομόνοια (ξανά) στην παράταση – Εκτός η Σέλτικ του Μπάρκα

Η Ομόνοια πήρε μια ιστορική νίκη – πρόκριση μέσα στην Βαρσοβία, ενώ η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα αποχαιρέτησε από νωρίς το Champions League.

Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League προκρίθηκαν οι Ομόνοια, Μίντιλαντ, Δυναμό Μπρεστ, Γιουνγκ Μπόις, Φερεντσβάρος και Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικρατώντας των αντιπάλων τους.

Μεγάλη και πολύ σημαντική επικράτηση πέτυχε η Ομόνοια κόντρα στην Λέγκια Βαρσοβίας, που της έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των προκριματικών της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η πολωνική ομάδα έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Λέφτσουκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 56′. Οι Κύπριοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν εντός του 90λεπτου, όμως στην παράταση πέτυχαν δύο τέρματα με τους Γκόμεζ (92′) και Σάντος (107′).

Η Μίντιλαντ παίρνοντας δύσκολα τη νίκη επί της Λουντογκόρετς με 0-1 χάρις το γκολ του Μπρουμάντο (78′), πέρασε στον γ’ προκριματικό γύρο.

Η Δυναμό Μπρεστ επικράτησε του Σαράγεβο με 2-1 χάρις τα γκολ των Γκόρντετζσουκ (3′) και Ντιαλό (49′) και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το γκολ για τους Βόσνιους το πέτυχε ο Ντοκάνοβιτς (34′).

Την ίδια ώρα, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ “έκλεψε” την πρόκριση από την Κλουζ, νικώντας την στην διαδικασία των πέναλτι (8-7).

Στην κανονική διάρκεια η κροατική ομάδα προηγήθηκε με το γκολ του Γκότζακ (14′), όμως 5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Κατρίν έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα μες στην περιοχή της ομάδας του και είδε την κόκκινη κάρτα.

Το πέναλτι χάθηκε από τον Ντεάκ, όμως η ισοφάριση ήρθε με το γκολ του Περέιρα (64′). Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι Κροάτες πήραν ξανά το προβάδισμα με το τέρμα του Καστράτι (78′), ωστόσο το γκολ του Ντεμπελίουχ (90+3′) έστειλε το ματς στην παράταση, όπου δεν κατάφερε καμία από τις δύο ομάδες να βρει δίχτυα.

Ένα τέταρτο μετά, η Γιούνγκ Μπόις “κονταροχτυπήθηκε” με την Κλάκσβικ. Οι Ελβετοί πήραν τη νίκη – πρόκριση με 3-1 χάρις τα γκολ των Ενσαμέ (51′), Σουλεϊμάνι (57′) και Ενγκαμαλέου (82′), ενώ το γκολ για τους φιλοξενούμενους το πέτυχε ο Γιοχανέσεν (79′).

Στο τελευταίο ματς του β’ προκριματικού γύρου, η Φερεντσβάρος νικώντας την Σέλτικ με 1-2 χάρις τα γκολ των Σίγκερ (7′) και Ενγκουέν (75′) πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού. Το γκολ για τους Σκωτσέζους πέτυχε ο Κρίστι (53′).