Champions League: Πρόκριση στα πέναλτι για την Άρσεναλ

Πέρασε το εμπόδιο της Πόρτο η Άρσεναλ.

Για τη φάση των «16» του Champions League, η Άρσεναλ μετά από 14 χρόνια πέρασε στους «8» νικώντας (1-0 η κανονική διάρκεια) στα πέναλτι 4-2 την Πόρτο.

Η Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο μπήκε αρκετά δυναμικά και πίεζε την Πόρτο η οποία ήταν αρκετά διαβασμένη. Στο 4’ ο Γουάιτ στάθηκε άτυχος. Στο 13’ ο Σάκα σούταρε αλλά ο Κόστα έδιωξε άτσαλα κάτι που πήγε να εκμεταλλευτεί ο  Όντεγκααρντ χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 16’ η Πόρτο είχε την πρώτη της τελική με τον Εβανίλσον, χωρίς να προβληματίσει τον Ραγιά, ενώ στο 21’ έχασε σημαντική ευκαιρία ο ίδιος παίκτης καθώς ο Ραγιά επέκρουσε δύσκολα.

Στην συνέχεια οι «κανονιέρηδες» σφυροκοπούσαν τον Ντιόγκο Κόστα με τον Ράις στο 27’ και 30’ με τον Γουάιτ. Εντέλει το γκολ που έψαχνε Άρσεναλ το βρήκε με τον Τροσάρ στο 41′, έπειτα από «μαγική» ασίστ του Όντεγκααρντ.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες χωρίς όμως να παραβιαστούν οι δυο εστίες. Στο 58’ ο Ράις είχε σημαντική ευκαιρία η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι. Στην συνέχεια η ομάδα του Αρτέτα έψαχνε το γκολ αλλά οι «δράκοι» έπαιζαν σωστά το αμυντικό τους παιχνίδι. Στο 67’ ο  Όντεγκααρντ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Χάβερτς τράβηξε τη φανέλα του Πέπε. Στο 74’ η κεφαλιά του Σαλιμπά από σέντρα του Τροσάρντ ήταν άστοχη.

Οι γηπεδούχοι  πίεζαν για το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, στο 85’ ο Κόστα έβγαλε το δυνατό σουτ του Σάκα μοιραία ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα 120′ Άρσεναλ και Πόρτο είχαν τις ευκαιρίες τους ωστόσο καμιά δεν μετουσιώθηκε σε γκολ αποτέλεσμα ο  αγώνας να οδηγηθεί στα πέναλτι.  Στα πέναλτι ο Ράγια απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βέντελ (με τη βοήθεια και του δοκαριού) και του Γκαλένο, οι εκτελεστές της Άρσεναλ ήταν απόλυτα εύστοχοι στα δικά τους πέναλτι και η πρόκριση πήγε στην πλευρά των Άγγλων.