Champions League: Προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου

Με πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε στην επόμενη φάση, νικώντας τη Λάτσιο.

Για τη φάση των «16» του Champions League, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 3-0 τη Λάτσιο (το προηγούμενο ματς ήταν 0-1 υπέρ των Ιταλών) στο Αλιάνζ Αρένα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν είχε την κατοχή και έψαχνε ένα γρήγορο γκολ, καθως ήθελε να γυρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Όμως η Λάτσιο απείλησε στο 5’ με τον Γκεντουζί να αστοχεί. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Γερμανούς ήταν στο 6’ με τον Σανέ ο Προβέντελ μπλόκαρε .

Στο 8’ ο Μουσιάλα προσπάθησε να νικήσει την Λάτσιο ο Ρομανιόλι έσωσε την ομάδα του. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Γερμανοί πίεζαν και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την άμυνα της Λάτσιο. Στο 37’οι Λατσιάλι άγχωσαν τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του  Ιμόμπιλε να περνά άουτ. Στο 39’η ομάδα του Τούχελ άνοιξε το σκορ με τον Κειν . Πριν βγει το ημίχρονο, οι Βαυαροί έφεραν τον αγώνα στα… μέτρα τους, κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά του Μίλερ σε σέντρα-σουτ του Ντε Λιχτ.

Στην επανάληψη  η Μπάγερν ήταν αυτή που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 55’ ο Μουσιάλα σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στον Γκεντουζί, ενώ στο 59’ ο Κέιν είδε την κίνηση του Γκερέιρο, ο οποίος τελείωσε τη φάση που έφυγε άουτ. Το 3-0 έγινε με δράστη τον Κειν στο 66’ ο Άγγλος πήρε το… ριμπάουντ απ’ την απόκρουση του Προβεντέλ στο πλασέ του Σανέ.

Στο 71′ ο Μίλερ έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι. Στο 72’ η άμυνα της Μπάγερν αδράνησε  ο Λουίς Αλμπέρτο σούταρε η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε με την Μπάγερν να ελέγχει το ματς. Το 3-0 παρέμεινε και έδωσε στην Μπάγερν την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League και γλίτωσε ο Τούχελ την απόλυση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Γκερέιρο (78′ Ντέιβις), Πάβλοβιτς, Γκορέτσκα, Σανέ (89′ Λάιμερ), Μίλερ (78′ Τελ), Μουσιάλα (90+1′ Γκνάμπρι), Κέιν.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Φουέντες, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι, Γκουεντουζί, Βεσίνο (61′ Κατάλντι) , Αλμπέρτο (80′ Καμάντα), Άντερσον (75′ Πέδρο), Ζακάνι (61′ Ίσακσεν), Ιμόμπιλε (61′ Καστεγιάνος).