Champions League: Στους «16» η Λειψία και η Μίλαν, πρωτιές για Μπενφίκα και Ρεάλ Μαδρίτης

Διέλυσε τη Σαχτάρ η Λειψία, η Μπενφίκα έκλεψε την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν

Για την 6η αγωνιστική του Champions League, η Λειψία έριξε τέσσερα γκολ στην Σαχτάρ στο “Stadion Wojska Polskiego” της Βαρσοβίας παίρνοντας μία “άτυπη” ρεβάνς για τη δική της “βαριά” ήττα στη Γερμανία (4-1) στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου κι έγινε η 15η ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στους “16” της διοργάνωσης.

Ο Ενκουκού στο 10′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους “ταύρους” οι οποίοι αν κι έχασαν με τραυματισμό τον Τίμο Βέρνερ, συνεχισαν να είναι φουλ επιθετικοί κι έφτασαν στο εμφατικό 4-0, χάρις στα γκολ των Σίλβα, Σομποζλάι και Όλμο, με τον τελευταίο να σκοράρει στο 68′, δευτερόλεπτα αφού είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Η Σαχτάρ έμεινε στην 3η θέση και θα αγωνιστεί στα play off του Europa League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την ουραγό Σελτικ με 5-1 στο “Santiago Bernabeu” κι εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο.  Πήρε προβάδισμα από νωρίς χάρις στα εύστοχα πέναλτι των Μόντριτς (35ο γκολ στο Champions League) και Ροντρίγο, είδε τον Κουρτουά να αποκρούει το πέναλτι του Γιουράνοβιτς στο 35′ κι έφτασε σε άλλα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τους Ασένσιο, Βινίσιους και Βαλβέρδε. Η Σέλτικ το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της… τιμής στο 84′ με φάουλ του Ζότα. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε ως αλλαγή στο 63′ στη θέση του Φουρουχάσι.

Η Μπενφίκα πήρε την πρωτιά από την Παρί Σεν Ζερμέν, χάρις σε ένα τέρμα του Ζοάο Μάριο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα των “αετών” με την Μακάμπι στη Χάιφα, που διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Ένα γκολ που έφερε την Μπενφίκα και την Παρί σε απόλυτη ισορροπία στον 8ο όμιλο (από 14 βαθμούς, ισόπαλα 1-1 και τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια και ίδιο συντελεστή γκολ, 16-7), αλλά χάρισε την πρώτη θέση στους Πορτογάλους, χάρις στο 7ο κριτήριο ισοβαθμιών της UEFA, αυτών των περισσότερων εκτός έδρας γκολ, όπου υπερτερούσε η Μπενφίκα (9 έναντι 6).

Την ίδια ώρα η Μίλαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού (2 γκολ και 2 ασίστ) συνέτριψε 4-0 τη Σάλτσμπουργκ κι έγινε η 16η και τελευταία ομάδα που “σφράγισε” το εισιτήριό της στους “16”, ενώ η Γιουβέντους… σώθηκε απ’ το διπλό της Μπενφίκα στη Χάιφα και πήρε την 3η θέση και το “εισιτήριο” για τα play off του Europa League, αν και ολοκλήρωσε την πορεία της με τη φτωχότατη συγκομιδή των 3 βαθμών!

Στο “Sammy Ofer Stadium” της Χάιφα η Μπενφίκα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω απ’ τα γκολπόστ της, ήθελε ευρεία νίκη για να πάρει την πρωτιά στον όμιλο απ’ την Παρί. Πόσο μάλλον δε, απ’ την στιγμή που οι Γάλλοι είχαν κάνει τη δική τους, δουλειά, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στο Τορίνο επί της Γιουβέντους, χάρις στα γκολ των Εμπαπέ και Μέντες.

Οι “αετοί” πέτυχαν τέσσερα γκολ στα τελευταία 26 λεπτά του αγώνα με τους Γκριμάλντο, Ράφα Σίλβ, Αραούχο και Ζοάο Μάριο, έφτασαν στο εμφατικό 6-1 και τερμάτισαν πρώτοι. Και πήγε… στράφι και το μεγάλο ρεκόρ του Μπαπέ με την Παρί, καθώς σε ηλικία 23 ετών και 317 ημερών ο Κιλιάν Μπαπέ έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League, o οποίος φτάνει τα 40 γκολ στην διοργάνωση, ξεπερνώντας τον Λιονέλ Μέσι.

1ος όμιλος

Λίβερπουλ-Νάπολι 2-0 (85΄ Σαλάχ, 90΄+8 Νούνιες)

Ρέιντζερς-Άγιαξ 1-3 (87΄ πέν. Ταβερνίεε – 3΄ Μπερχάουζ, 29΄ Κούντους, 89΄ Κονσεϊσάο)

2ος όμιλος

Πόρτο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (5΄ Ταρεμί, 24΄ Εουστάκιο – 90΄+5 αυτ. Μαρκάνο)

Λεβερκούζεν-Μπριζ 0-0

3ος όμιλος

Μπάγερν Μονάχου-Ίντερ 2-0 (32΄ Παβάρ, 72΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Πλζεν-Μπαρτσελόνα 2-4 (51΄ πέν., 63΄ Χόρι – 6΄ Αλόνσο, 45΄, 54΄ Φεράν Τόρες, 75΄ Πάμπλο Τόρε)

4ος όμιλος

Σπόρτινγκ Λισ.-Άιντραχτ Φρ. 1-2 (39΄ Αρτούρ Γκόμες – 61΄ πέν. Καμάντα, 72΄ Κόλο Μοανί)

Μαρσέιγ-Τότεναμ 1-2 (45΄+2 Εμπεμπά – 54΄ Λενγκλέ, 90΄+5 Χόιμπιεργκ)

5ος όμιλος

Τσέλσι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1 (18΄ Στέρλινγκ, 30΄ Ζακάρια – 7΄ Πέτκοβιτς)

Μίλαν-Σάλτσμπουργκ 4-0 (14΄, 57΄ Ζιρού, 46΄ Κρούνιτς, 90΄+1 Μεσίας)

6ος όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης-Σέλτικ 5-1 (6΄ πέν. Μόντριτς, 21΄ πέν. Ροντρίγο, 51΄ Ασένσιο, 61΄ Βινίσιους, 71΄ Βαλβέρδε – 84΄ Ζότα)

Σαχτάρ-Λειψία 0-4 (10΄ Ενκουκού, 50΄ Σίλβα, 62΄ Σομποζλάι, 68΄ Όλμο)

7ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι-Σεβίλλη 3-1 (52΄ Λιούις, 73΄ Άλβαρεζ, 83΄ Μαχρέζ – 31΄ Μιρ)

Κοπεγχάγη-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (41΄ Χάραλντσον – 23΄ Τ. Αζάρ)

8ος όμιλος

Γιουβέντους-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (39΄ Μπονούτσι – 13΄ Μπαπέ, 69΄ Μέντες)

Μακάμπι Χάιφα-Μπενφίκα 1-6 (26΄ πέν. Σερί – 20΄ Ράμος, 59΄ Μούσα, 69΄ Γκριμάλντο, 73΄ Ράφα Σίλβα, 88΄ Αραούχο, 90΄+2 Ζοάο Μάριο)