Champions League: Στους «16» η Λίβερπουλ και η Ίντερ, θρίλερ για Ατλέτικο Μαδρίτης

Το Ευρωπαϊκό πρόσωπο έδειξε η Λίβερπουλ και η Πόρτο.

Για την 5 αγωνιστική του Champions League, Η Ίντερ συνέτριψε την Βικτόρια Πλζεν 4-0, με το ίδιο σκορ η Πόρτο νίκησε την Μπριζ. Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε στην ισοπαλία με την Λεβερκούζεν. Η Τότεναμ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Η Άιντραχτ επικράτησε με 2-1 της Μαρσέιγ. Η Μπαρτσελόνα ηττήθηκε με 0-3 από την Μπάγερν Μονάχου. Η Νάπολι νίκησε 3-0 την Ρέιντζερς. Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 3-0 επί του Άγιαξ.

Γκρουπ A: Η Νάπολι νίκησε την Ρέιντζερς 3-0 στο «Στάδιο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με τους Ιταλού να κάνουν 5χ5. Ο Τζιοβάνι Σιμεόνε σκόραρε δύο φορές σε ένα εντυπωσιακό εναρκτήριο πρώτο 16λεπτο, καθώς η Νάπολι που είχε αλλάξει πολύ παρέσυρε τη Ρέιντζερς για να παραμείνει στην κορυφή του Ομίλου Α με 12η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Για τους παρτενοπέι δράστες των ήταν οι  Σιμεόνε και Όστιγκαρντ

Την ίδια ώρα, ο Άγιαξ έχανε 0-3 από την Λίβερπουλ στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα. Οι «κόκκινοι» έδειξαν ξανά το ευρωπαϊκό τους πρόσωπο. Οι Άγγλοι άσκησαν αρκετή πίεση από νωρίς στον «αίαντα». Ο Μπεργκχούις είχε ένα δοκάρι .  Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο ημίχρονο με τον Σαλάχ στο 42’.Το 0-2 το πέτυχε ο Νούνιεζ .Το τελικό σκορ το έγραψε ο Ο Χάρβεϊ Έλιοτ. Αυτός ήταν ο 150ος αγώνας της Λίβερπουλ για το Champions League, από τη φάση των ομίλων έως τον τελικό. Είναι ο δέκατος σύλλογος που έφτασε σε αυτό το ορόσημο, ο τέταρτος από την Αγγλία.

Γκρουπ B: Η Κλαμπ Μπριζ έχασε με 0-4 από την Πόρτο , ο Τερεμί  στο 33′ έκανε το 0-1. το 0-2 στο 57′ όταν ο Εβανίλσον κέρδισε μια κόντρα και από κοντά πλάσαρε εύστοχα. Ο Εουστάκιο με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-3 στο 60′ και το τελικό 0-4 έγραψε ο Ταρέμι στο 70′ μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Λεβερκούζεν και έμεινε εκτός των «16». Δύο φορές οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Ντιαμπί και Οντόι . Στο 22’ ο Καράσκο μείωσε και ο Ντε Πολ έκανε το 2-2.

Γκρουπ C: H Ίντερ συνέτριψε την Βικτόρια Πλζεν με 4-0 κι εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή τους στους “16”. Το 1-0 με τον Μιχιταριάν στο 35′ απλοποιώντας τα πράγματα.

Επτά λεπτά αργότερα ο Έντιν Ντζέκο “σφράγισε” το τρίποντο. Στο 66′ ήρθε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Βόσνιου φορ, ενώ το γκολ της πρόκρισης της Ίντερ ήρθε στο 87′ με το γκολ του Ρομέλου Λουκάκου, στην επιστροφή του σε… δράση έπειτα από 55 μέρες, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη βραδιά για την ιταλική ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα δεν άντεξε στην ανωτερότητα της Μπάγερν και έχασε 0-3. Ο Μανέ άνοιξε το σκορ με ένα άψογο τελείωμα πάνω από τον Τερ Στέγκεν στο δέκατο λεπτό, και ο Τσοπο Μοτίγνκ έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκορερς. Ο Παβάρ σημείωσε το τελικό 0-3. Η Μπάγερν κέρδισε τους τελευταίους έξι αγώνες Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Μπαρτσελόνα, διατηρώντας την εστία της στα τέσσερα τελευταία.

Γκρουπ D: Τότεναμ και  Σπόρτινγκ κόλλησαν στην ισοπαλία 1-1. Ο πρώην παίκτης της Τότεναμ, Μάρκους Έντουαρντς, έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με έμφαση μετά την ανάπαυλα, ισοφαρίζοντας με τον Ροντρίγκο Μπεντάνκουρ εννέα λεπτά πριν.

Στη Φρανκφούρτη όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο όπου η Άιντραχτ προηγήθηκε νωρίς με τον Καμάντα (3′), για να απαντήσει ο Γκεντουζί στο 22′ με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση. Οι Γερμανοί απάντησαν με τον Κόλο Μουάνι να διαμορφώνει το 2-1 στο 27′ και το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.