Champions League: Στους «8» με σβηστές μηχανές η «Βασίλισσα»

Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ Μαδρίτης και με δύο νίκες κόντρα στην Αταλάντα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-1 τη Αταλάντα και με συνολικό σκορ 4-1 και στα δύο παιχνίδια, πήρε την πρόκριση για τους «8» του Champions League, μετά από δύο χρόνια. Εκεί θα βρίσκονται και η Μάντσεστερ Σίτι, η Λίβερπουλ, η Παρί Σεν Ζερμέν, η Μπορούσια Ντόρτμουντ και η Πόρτο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα έψαχνε χωρίς αποτέλεσμα ευκαιρίες να απειλήσει και να βρει ένα γκολ. Από την πλευρά της η Ρεάλ έλεγχε την ροή του ματς, χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα στην άμυνα, αλλά και χωρίς να δημιουργήσει κινδύνους επιθετικά.

Οι Μαδριλένοι βρήκαν γκολ στο 34ο λεπτό, με τον Καρίμ Μπενζεμά. Λάθος απομάκρυνση από τον Σπορτιέλο, η μπάλα κατέληξε στον Μόντριτς. Ο Κροάτης μπήκε στην περιοχή, γύρισε στα αριστερά του για τον Μπενζεμά και εκείνος με εύκολο πλασέ, από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζιντάν ανέβασε τον ρυθμό της, αύξησε το υπέρ της σκορ και «κλείδωσε» την πρόκριση, χωρίς να κοπιάσει.

Στο 52ο λεπτό η Ρεάλ βρέθηκε μια ανάσα από το 2-0 με τον Βινίσιους να χάνει μια τεράστια ευκαιρία. Ο νεαρός έκανε μια κούρσα, έφτασε μέχρι το όριο της μικρής περιοχής και μπροστά στον Σπορτιέλο, αλλά το τελείωμα του κατέληξε άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Βραζιλιάνος μπορεί να μην βρήκε δίχτυα στο 52′, ωστόσο στο 57′ ήταν αυτός που κέρδισε πέναλτι για τους «μερένχες». Ο Σέρχιο Ράμος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε στο 60′, για το 2-0 της Ρεάλ.

Η «βασίλισσα» ήταν κοντά και σε 3ο τέρμα στο 68′ με διπλή χαμένη ευκαιρία του Μπενζεμά. Μετά από σέντρα από δεξιά ο Μπενζεμά έπιασε μια κεφαλιά. Ο Σπορτιέλο έδιωξε εντυπωσιακά, ο Γάλλος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ με νέα κεφαλιά σε κενή εστία, όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε μακριά.

Οι Ιταλοί είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, αλλά ο Κουρτουά είπε και στις δύο όχι. Αρχικά στο 75′ ο Βέλγος κίπερ σταμάτησε το δυνατό σουτ του Μάελε, ενώ στο 76′ νίκησε σε τετ α τετ τον Ζαπάτα.

Το τέρμα με το οποίο μείωσε η ομάδα του Μπέργκαμο σε 2-1, πέτυχε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ ο Μουριέλ. Ωστόσο, η ομάδα του Ζιντάν βρήκε αμέσως την απάντηση στο γκολ που δέχθηκε. Ο Λούκας Βάθκεθ έφυγε στην κόντρα, έδωσε στον Ανσέσιο μέσα στην περιοχή και εκείνος με σουτ, έκανε το 3-1 στο 84ο λεπτό.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Νάτσο, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Μόντριτς, Λούκας Βάθκεθ, Μπενζεμά, Βινίσιους.

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Ντζίμσίτι, Μάελε, Ντε Ρουν, Πεσίνα, Γκόσενς, Πάσαλιτς, Μαλινόβσκι, Μουριέλ.