Champions League: Τεσσάρα της Νιουκάστλ στην Παρί, 2Χ2 η Σίτι, μοιρασιά για Ερυθρό και Γιουνγκ Μπόις

Χωρίς σκορ το Ντόρτμουντ-Μίλαν, σόκαρε τη Σέλτικ ο Πέδρο, νίκες για Ατλέτικο Μαδρίτης και Σαχτάρ.

Για τη 2η αγωνιστική του Champions League, η Νιουκάστλ πέτυχε τεράστια νίκη απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, η Λάτσιο στις καθυστερίσεις πήρε τους τρεις βαθμούς επί της Σέλτικ, ενώ Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα με τους αντιπάλους τους.

5ος όμιλος

Σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και γκολ η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με ανατροπή της Φέγενορντ με 3-2. Το σκορ άνοιξαν οι Ολλανδοί στο 7ο λεπτό, σε μια αντεπίθεση και χάρη σε αυτογκόλ του Ερμόσο (0-1). Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν άμεση απάντηση, με τον Άλβαρο Μοράτα στο 12’, για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Χάντσκο βρέθηκε ελεύθερος και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Γιαν Όμπλακ, κάνοντας το 1-2. Εν συνεχεία, ο Αντουάν Γκριεζμάν με «ψαλίδι» ισοφάρισε σε 2-2 και ο Μοράτα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Με ήρωα τον Πέδρο η Λάτσιο νίκησε τη Σέλτικ με 1-2 και παραμένει στην κορυφή του ομίλου της .Στο 12’ με υπέροχη συνεργασία ο Ματ Ο’Ράιλι βρήκε τον Φουρουχάσι, ο οποίος με μεγάλη ψυχραιμία έκανε το 1-0 μέσα από την περιοχή 1-0. Η Λάτσιο ισορρόπησε τον αγώνα μερικά λεπτά αργότερα. Ο Ρομανιόλι εκτέλεσε κόρνερ και ο Ματίας Βεσίνο σηκώθηκε πολύ καλά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-1). Ο Πέδρο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τους «λατσιάλι» πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης.

6ος όμιλος

«Πάρτι» με τεσσάρα της Νιουκάστλ επί της Παρί Σεν Ζερμέν (4-1). Στο 17ο λεπτό μετά από ένα λάθος στην άμυνα της Παρί, ο Ισάκ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ντοναρούμα απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Αλμιρόν πέτυχε το 1-0. Σε φάση διαρκείας στην περιοχή των Γάλλων, ο Ουγκάρτε έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Ντοναρούμα είπε «όχι» με φανταστικά αντανακλαστικά και η μπάλα κατέληξε αριστερά στον Γκιμαράες. Ο Βραζιλιάνος είδε τον Ιταλό να αποκρούει την προσπάθειά του, όμως πήρε το ριμπάουντ και γεμίζοντας στη μικρή περιοχή, ο Μπέρν έγραψε το 2-0. Οι «καρακάξες» πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Λόνγκσταφ (3-0). Οι Παρισιάνοι μπόρεσαν να μειώσουν στο 56’. Ο Ζαΐρ Εμερί σήκωσε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας της Νιούκαστλ και ο Ερναντέζ σκόραρε για το 3-1. Το τελικό 4-1 ήρθε από τον Φαμπιάν Σερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο «μηδέν» έμειναν Ντόρτμουντ και Μίλαν σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι που του έλειπαν ωστόσο τα γκολ (0-0).

7ος όμιλος

Νίκη και πρώτη θέση για τη Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Λειψία με 1-3. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με πανέμορφη προσπάθεια πήρε το προβάδισμα. Ο Λιούις έπαιξε το «1-2» με τον Μπερνάρντο Σίλβα και έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Φόντεν να κάνει το σουτ στην κίνηση και να νικαέι τον Μπλάσβιχ (0-1). Στην επανάληψη, οι Γερμανοί στην αντεπίθεση βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σλάγκερ έδωσε στον Πόουλσεν και εκείνος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Οπέντα, που βγήκε απέναντι στον Έντερσον και τον νίκησε με ωραίο διαγώνιο πλασέ (1-1). Στο 84ο λεπτό ο Άλβαρες έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπλάσβιχ και να πετύχει το 1-2. Το τελικό 1-3 ήρθε από τον Ντοκού στο 90+2′.

Ισοπαλία για Ερυθρό Αστέρα και Γιουνγκ Μπόις σε ένα πολύ ωραίο ματς που τελικά έληξε 2-2. Στο 35’ ο Μπουκαρί βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Γιουνγκ Μπόις και μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Εντιαγέ πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και προώθησε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία (1-0). Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στον Μπουκαρί όμως τελικά μέτρησε έπειτα από ενδελεχή έλεγχο της φάσης από το VAR. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ισοφαρίσουν με τον Ούγκρινιτς που έκανε το 1-1. Η ανατροπή ήρθε για τους Ελβετούς στο 61ο λεπτό, καθώς κέρδισαν πέναλτι. Ο Ίτεν ανέλαβε την εκτέλεση, για να βάλει μπροστά την ομάδα του, γράφοντας το 1-2. Λίγο πριν τη λήξη του ματς οι Σέρβοι ισοφάρισαν με το γκολ του Μπουκαρί (2-2).

8ος όμιλος

Δύσκολοι τρεις βαθμοί για την Μπαρτσελόνα με την αξιόμαχη Πόρτο που κράτησε το σκορ σε 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η άμυνα της Πόρτο υπέπεσε σε λάθος, η Μπαρτσελόνα βγήκε στην κόντρα και ο Τόρες στο τετ α τετ δεν είχε πρόβλημα να σημειώσει το 1-0.

Η Σαχτάρ αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ανέτρεψε τη διαφορά των δύο τερμάτων, καταφέρνοντας να πάρει σημαντική νίκη 2-3 στο Βέλγιο κόντρα στην Άντβερμπ.