Champions League: Θρίαμβος της Παρί, 3Χ3 η Σίτι, απόλυτη ανατροπή η Πόρτο

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, με γκολ και θέαμα περιελάμβανε η δεύτερη ημέρα της 3ης αγωνιστικής του Champions League.

Για τη δεύτερη «πράξη» της 3ης αγωνιστικής του Champions League, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη Μίλαν, η Σίτι πέρασε εύκολα από την έδρα της Γιουνγκ Μπόις, «βλέποντας» τον Έρλινγκ Χάλαντ στον πίνακα των σκόρερς μετά από πέντε αγώνες, ενώ η Πόρτο έκανε την απόλυτη ανατροπή κόντρα στην Άντβερμπ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

5ος όμιλος

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του Champions League έκανε η Φέγενορντ που θριάμβευσε επί της Λάτσιο με 3-1. Στο 31ο λεπτό ο Σαντιάγκο Χιμένες που είχε ευκαιρίες νίκησε τον Προβεντέλ με γυριστό σουτ για να κάνει το 1-0. Η ομάδα του Ρότερνταμ βρήκε δεύτερο γκολ στο 45+2’ , με τον Στενχς να πατάει στην αντίπαλη περιοχή και στρώνει στον Ζερούκι που έγραψε το 2-0. Ο Χιμένες ήταν αυτός που έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τους Ολλανδούς, που πήρε το ριμπάουντ για το 3-0. Οι «Λατισάλι» μπόρεσαν να μειώσουν σε 3-1 με εύστοχο πέναλτι του Πέδρο στο 83’.

Σε μια αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό,  Ατλέτικο Μαδρίτης και Σέλτικ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ νωρίς στο ματς μέσα από μία εκπληκτική συνεργασία των Ο’Ράιλι και Φουρουχάσι, με τον δεύτερο να πλασάρει υπέροχα για το 1-0. Στο 25’ οι «ροχιμπλάνκος» κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριεζμάν, ο οποίος νικήθηκε από τον Χαρτ αλλά πήρε το ριμπάουντ για να ισοφαρίσει για την Ατλέτικο (1-1). Μόλις τρία λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Ντιέγκο Σιμεόνε ξαναπήραν το προβάδισμα. Ο Μαέντα διεμβόλισε από τα αριστερά την αντίπαλη άμυνα και γύρισε, με τον Λουίς Πάλμα να την υποδέχεται και να εκτελεί τον Όμπλακ και με δυνατό διαγώνιο σουτ με το δεξί εντός περιοχής (2-1). Η Ατλέτικο αντέδρασε για δεύτερη φορά γράφοντας το 2-2, με τον Γιορέντε να βγάζει τη σέντρα και τον Μοράτα με εντυπωσιακή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ.

6ος όμιλος

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εύκολα της Μίλαν με 3-0, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στην κορυφή του ομίλου. Στο 32ο λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ έδειξε τη μεγάλη κλάση του αφού έφυγε στον κενό χώρο και με διαδοχικές προσποιήσεις απέναντι στον Τομόρι έφερε τη μπάλα εκεί που ήθελε, για να κάνει το συρτό σουτ με το δεξί και να γράψει το 1-0. Στην επανάληψη, ο Μενιάν απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Ντεμπελέ όμως ο Μουανί ήταν σε θέση βολής, σκοράροντας το 2-0, δίνοντάς τεράστιο αβαντάζ στους Γάλλους ενόψει της συνέχειας του αγώνα. Λίγο πριν την ολοκλήρωση 90 λεπτών παιχνιδιού ο Κανγκ-Ιν Λι εκτέλεσε τον Μενιάν με αριστερό συρτό σουτ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Παρί.

Στην άλλη αναμέτρηση του «γκρουπ του θανάτου» ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Ντόρτμουντ, έληξε με τρίποντο των Γερμανών (0-1) και διπλή ισοβαθμία των δύο συλλόγων στους 4 βαθμούς προμηνύοντας μεγάλες μάχες για τη συνέχεια. Οι «Βεστφαλοί» προηγήθηκαν στη λήξη του πρώτου ημίχρονο όταν ο Σλότερμπεκ έδωσε στον Ρόις και αυτός με τη σειρά του πάσαρε στον Νμέτσα στο ύψος του πέναλτι, σκοράροντας για το 0-1.

7ος όμιλος

Άνετο τρίποντο πανηγύρισε η Λειψία επί του Ερυθρού Αστέρα με 3-1, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από λάθος των Σέρβων στο 12’, οι «ταύροι» έβγαλαν ωραία επίθεση από δεξιά προς τα αριστερά και ο Ράουμ μόνος του στην περιοχή σημείωσε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Σίμονς επιχειρώντας όμορφο φαλτσαριστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους Γερμανούς (2-0). Ο Ερυθρός μείωσε στο 70′ με τον Στάμενιτς, ωστόσο η Λειψία κλείδωσε το θετικό αποτέλεσμα από το γκολ του Ντάνι Όλμο.

Το απόλυτο με τρεις νίκες έκανε η Μάντσεστερ Σίτι που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις (1-3) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι «πολίτες» δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς στα δίχτυα στο πρώτο μέρος αλλά στο 48′ ο Ρόδρι σήκωσε τη μπάλα από τα δεξιά, ο Ντίας έπιασε την κεφαλιά, ο Ρατσιόπι απέκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού, όμως ο Ακάντζι μπόρεσε να κάνει το 1-0. Η χαρά των πρωταθλητών δεν κράτησε για πολύ αφού ο Ελία με λόμπα εκτός περιοχής έφερε το ματς σε ισορροπία (1-1). Στο 67ο λεπτό ο Καμαρά ανέτρεψε τον Ρόδρι και ο Χάλαντ με πέναλτι ανέκτησε το προβάδισμα της Σίτι (1-2), σπάζοντας την κατάρα καθώς είχε πέντε σερί αγώνες στο Champions League χωρίς γκολ. Μάλιστα, ο Νορβηγός πρόσθεσε ακόμη ένα τέρμα στον λογαριασμό του στο 86ο λεπτό γράφοντας το 1-3.

8ος όμιλος

Το 3Χ3 έκανε η Μπαρτσελόνα των πολλών απουσιών λυγίζοντας τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 2-1. Ο Φεράν Τόρες από ριμπάουντ έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς (1-0) ενώ ο 20χρονος Φερμίν πέτυχε το 2-0. Η Σαχτάρ σκόραρε στην πρώτη της ευκαιρία όταν ο Ιρακλί Αζάροφ βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Σουντάκοφ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν, μειώνοντας σε 2-1.

Ιδιαίτερα σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Πόρτο κόντρα στην Άντβερμπ με 1-4. Τα πολλά λάθη στην άμυνα της Πόρτο, επέτρεψαν στον Μπαλικουισά να σκοράρει για το 1-0. Στο 46ο λεπτό ο Εβανίλσον με προσπάθεια μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, όμως ο Μάριο με ωραία πάσα γέμισε και ο Εουστάκιο ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Πορτογάλους (1-2). Το τελικό 1-4 ήρθε από τα γκολ του Εβανίλσον που με χατ τρικ υπέγραψε τον θρίαμβο της Πόρτο.