Champions League: Θρίαμβος της Ρεάλ Μαδρίτης στο Άνφιλντ

Η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ με αδιανόητη ανατροπή.

Η εκπληκτική Ρεάλ Μαδρίτης έριξε στο καναβάτσο τη Λίβερπουλ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-5 στο Άνφιλντ ενόψει της πρώτης αναμέτρησης για τους “16” του Champions League.

Η Ρεάλ έκανε το 6/7 απέναντι στη Λίβερπουλ (παρέμεινε αήττητη 6-1-0) στις τελευταίες μεταξύ τους ευρωπαϊκές μάχες, στη βραδιά που ο Μοχάμεντ Σαλάχ έφτασε τα 44 γκολ στο CL ισοφαρίζοντας τον Ντιντιέ Ντρογκμπά στην κορυφή των Αφρικανών σκόρερ στη διοργάνωση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε ακόμα μια φορά γιατί είναι η κορυφαία ομάδα στον πλανήτη καθώς έμεινε πίσω με δύο τέρματα και παρόλα αυτά κατάφερε και πήρε προβάδισμα και το διεύρυνε σε 2-5.

Οι “Ρεντς” πήραν νωρίς το προβάδισμα με το τακουνάκι του Νούνιες στο 4ο λεπτό. Η Λίβερπουλ έκανε δύο τα τέρματα της με το κλέψιμο του Μοχάμεντ Σαλάχ μετά το λάθος του Κουρτουά στο 14ο λεπτό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, οι “Μερέγχες” μείωσαν σε 2-1 με το γκολ του Βινίσιους ενώ ο ίδιος παίχτης στο 36ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Άλισον και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η “Βασίλισσα” πήρε το προβάδισμα στο 48ο λεπτό με την κεφαλιά του Μιλιτάο. Η Ρεάλ Μαδρίτης στο 55ο λεπτό έκανε το 2-4 με τον Καρίμ Μπενζεμά και ο Γάλλος στο 67′ ολοκλήρωσε την μεγάλη νίκη της Ρεάλ.

Σκόρερ: 4′ Νούνιες, 14′ Σαλάχ – 21′,36′ Βινίσιους, 48′ Μιλιτάο, 55′,67′ Μπενζεμά

Κάρτες: 60′ Βινίσιους