Champions League: Τότεναμ και Φρανκφούρτη στην επόμενη φάση – τέλος η Ευρώπη για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Τότεναμ και Φρανκφούρτη πήραν τα δύο εισιτήρια από τον όμιλο-θρίλερ, εκτός των ευρωπαϊκών διοργανώσεων έμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης

Στην τελευταία αγωνιστική του Champions League, στον 4ο όμιλο προκρίθηκαν η Τότεναμ και η Φρανκφούρτη, ενώ τέλος η Ευρώπη για φέτος για την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στον 1ο όμιλο την πρόκριση πήραν η Νάπολι και η Λίβερπουλ. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στο “Anfield”, στο 400ο παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Νάπολι επικρατώντας με 2-0 χάρις στα γκολ των Σαλάχ και Νούνιες.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, ο Άγιαξ νίκησε ξανά τη Ρέιντζερς με 1-3 στη Γλασκώβη κι εξασφάλισε την 3η θέση στον 1ο όμιλο και μία θέση στα play off του Europa League.

Στον 2ο όμιλο, η Πόρτο νίκησε πολύ εύκολα την Ατλέτικο και κατέκτησε την πρωτιά. Ο Μεχντί Ταρεμί άνοιξε το δρόμο για τους “δράκους” κι ο Εουστάκιο στο 24′ “σφράγισε” από νωρίς το τρίποντο για την Πόρτο, η οποία έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες στο υπόλοιπο παιχνίδι για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων το αυτογκόλ του Μαρκάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Η ομάδα του Σιμεόνε, μετά τον αποκλεισμό της απ’ τους “16” του Champions League, έμεινε 4η κι οριστικά εκτός Ευρώπης μετά από πάρα πολλά χρόνια

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Λεβερκούζεν πίεσε πολύ την Μπριζ για να φτάσει στη νίκη, όμως απ’ τη μία τα δοκάρια (Σικ) κι απ’ την άλλη ο Μινιολέ κράτησαν το 0-0, που έδωσε την 3η θέση στις «ασπιρίνες».

Στον 3ο όμιλο, η Μπάγερν Μονάχου με μία απόλυτα “επαγγελματική” νίκη επί της Ίντερ με 2-0, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον όμιλο με το εντυπωσιακό “6 στα 6”. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Πλζεν στην Τσεχία με 2-4 σε ένα πολύ ελεύθερο παιχνίδι γεμάτο από φάσεις και γκολ.

Στον 4ο όμιλο-θρίλερ την πρόκριση στην επόμενη φάση πήραν τελικά η Τότεναμ και η Φρανκφούρτη, μετά τις νίκες τους εκτός έδρας (1-2). Στη Λισαβόνα, το γκολ του Αρτούρ Γκόμες προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όχι μόνο έβαλε σε θέση οδηγού την Σπόρτινγκ, αλλά προσωρινά της έδινε και την 1η θέση. Οι περσινοί νικητές του Europa League ωστόσο, δεν το παράτησαν το ματς και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω-κάτω μέσα σε 12 λεπτά χάρις στα γκολ των Καμάντα και Κόλο Μοανί (1-2), παίρνοντας εκείνοι το “εισιτήριο” για τους “16” και… υποβιβάζοντας τους Πορτογάλους στο Europa League.

Στη Μασσαλία η Μαρσέιγ έβαλε δύσκολα στην Τότεναμ με το γκολ του Εμπεμπά, ωστόσο, τα “Σπιρούνια” -αν και “έχασαν” τον Σον με τραυματισμό στο κεφάλι, από χτύπημα του Εμπεμπά- βρήκαν τον τρόπο να αποδράσουν με τα γκολ του Λενγκλέ και του Χόιμπιεργκ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-2) και να πάρουν την πρώτη θέση στο γκρουπ.

1ος όμιλος

Λίβερπουλ-Νάπολι 2-0 (85΄ Σαλάχ, 90΄+8 Νούνιες)

Ρέιντζερς-Άγιαξ 1-3 (87΄ πέν. Ταβερνίεε – 3΄ Μπερχάουζ, 29΄ Κούντους, 89΄ Κονσεϊσάο)

2ος όμιλος

Πόρτο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (5΄ Ταρεμί, 24΄ Εουστάκιο – 90΄+5 αυτ. Μαρκάνο)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπριζ 0-0

3ος όμιλος

Μπάγερν Μονάχου-Ίντερ 2-0 (32΄ Παβάρ, 72΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Πλζεν-Μπαρτσελόνα 2-4 (51΄ πέν., 63΄ Χόρι – 6΄ Αλόνσο, 45΄, 54΄ Φεράν Τόρες, 75΄ Πάμπλο Τόρε)

4ος όμιλος

Σπόρτινγκ Λισ.-Άιντραχτ Φρ. 1-2 (39΄ Αρτούρ Γκόμες – 61΄ πέν. Καμάντα, 72΄ Κόλο Μοανί)

Μαρσέιγ-Τότεναμ 1-2 (45΄+2 Εμπεμπά – 54΄ Λενγκλέ, 90΄+5 Χόιμπιεργκ)