Champions League: Βήμα πρόκρισης για Μπενφίκα, Μάλμε και Γιουνγκ Μπόις

Μπενφίκα, Μάλμε και Γιουνγκ Μπόις πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League

Για τα playoffs του Champions League, η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 2-1 της Αϊντχόφεν, η Μάλμε με 2-0 την Λουντογκόρετς και η Γιουνγκ Μπόις με 3-2 της Φερεντσβάρος.

Στην Πορτογαλία οι “Αετοί” της Λισαβώνας πήραν κεφάλι στο σκορ με το τελείωμα του Σίλβα στο 10ο λεπτό. Ο Βάιγκλ έκανε δύο τα τέρματα της Μπενφίκα στο 42′. Η Αϊντχόφεν το μόνο που κατάφερε ήταν η μείωση του σκορ στο 52ο λεπτό με τον Γκάγκπο.

Στο Μάλμε η ομώνυμη ομάδα άνοιξε το σκορ με το πλασέ του Μπιρμανσέβιτς στο 26′, το δεύτερο τέρμα της σουηδικής ομάδας πέτυχε ο Μπεργκέ στο 61′ μετά από σύγχυση στην βουλγαρική άμυνα.

Στην Ελβετία η Φερεντσβάρος με τον Μπόλι στο 14′ έκανε το 0-1. Η Γιουνγκ Μπόις ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με το εκπληκτικό σουτ του Ελία. Στο 25′ οι Ελβετοί έμειναν με δέκα παίκτες με την αποβολή του Χεφτί, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τον Σέρο, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής έφερε το ματς τούμπα στο 40′, κάνοντας το 2-1. Ο Γκαρσία στο 65′ με ατομική ενέργεια τριπλασίασε τα τέρματα της ελβετικής ομάδας, ενώ το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Μπόλι στο 82′ με έναν κεραυνό εκτός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τρίτη 17 Αυγούστου

Μονακό (Γαλλία)- Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 0-1 (19΄ Πεντρίνιο)

Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 3-0 (45΄ + 1΄ και 80΄ Τραορέ, 54΄ Κολοβός)

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Μπρόντμπι (Δανία) 2-1 (57΄ Αντεγέμι, 90΄ Αάρονσον – 4΄ Ούρε)

Τετάρτη 18 Αυγούστου

Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-1 (10΄ Σίλβα, 42΄ Βάιγκλ – 51΄ Γκάκπο)

Μάλμε (Σουηδία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 2-0 (26΄ Μπιρμάντσεβιτς, 61΄ Μπέργκετ)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 3-2 (16΄ Ελία, 40΄ Σιέρο, 65΄ Γκαρσία – 14′ & 82΄ Μπολί)