Champions League: Βήμα πρόκρισης για την Λάτσιο

Η Λάτσιο πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.

Για το πρώτο ματς των «16» του Champions League, η Λάτσιο νίκησε την  Μπάγερν Μονάχου με 1-0, και μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της 5ης Μαρτίου στην Γερμανία.

Στο πρώτο μέρος η Λάτσιο παρουσιάστηκε αρκετά προετοιμασμένη και διαβασμένη απέναντι στην Μπάγερν που πίεζε συνεχώς. Όμως η Λάτσιο στο 22’ο Λουίς Αλμπέρτο, απείλησε  αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 32’ οι Γερμανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Σανέ. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί βελτίωσαν την απόδοση τους και με  τον Δανό Γκούσταβ Ίσακσεν απείλησε στο 48΄, όμως ο Νόιερ γλίτωσε την ομάδα του.

Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι μπλόκαρε τους διαδρόμους για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν την άμυνα των βαυαρών με αντεπιθέσεις.

Στο 67’ ο Ίσακσεν κέρδισε πέναλτι καθως χτυπήθηκε από τον Ουπαμεκανό την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Ιμόμπιλε το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.