Championship: Έκαναν το πρώτο βήμα για το Γουέμπλεϊ η Μπόρνμουθ και η Σουόνσι

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό των play-off για την άνοδο στην Premier League πήρανε οι Μπόρνμουθ και Σουόνσι

Στην μάχη των play-off για την άνοδο στην Premier League ρίχτηκαν Μπόρνμουθ, Μπρέντφορντ, Μπάρνσλεϊ και Σουόνσι.

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Γουέμπλεϊ πήρε η Μπόρνμουθ που νίκησε με 1-0 την Μπρέντφορντ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 55ο λεπτο ο Ντενζούμα.

Στο άλλο παιχνίδι η Σουόνσι με ένα γκολ του Αγιού στο 39′ πήρε τη νίκη με 0-1 και έκανε το πρώτο βήμα. Οι ρεβάνς και των δύο ζευγαριών είναι το ερχόμενο Σάββατο.