Championship: Τρίτη σερί ήττα για Ρέντινγκ όμως ακόμα στην κορυφή

Τρίτη διαδοχική ήττα στην Championship για την πρωτοπόρο Ρέντινγκ με τις Γουότφορντ και Νόριτς να καραδοκούν.

Η Ρέντινγκ που είχε ξεκινήσει με ένα δυνατό σερί επτά νικών και μιας ισοπαλίας, φαίνεται πως έχασε τον ρυθμό της αφού μετά την αναπάντεχη ήττα από την Κόβερντι με 3-2, ακολούθησαν οι ήττες από Πρέστον και Στόουκ με το σκληρό σκορ 0-3 και στις δύο περιπτώσεις, το οποίο έχει κόψει τα φτερά της ομάδας. Στο παιχνίδι αυτής της αγωνιστικής η ομάδα του Παούνοβιτς βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπράουν στο 90+4′ λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Η Γουότφορντ ακολουθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας απέχοντας μόλις ένα βαθμό από την κορυφή αφού στην 11η αγωνιστική στο Βίκαρατζ Ρόουντ, κέρδισε 3-2 την Κόβερντι κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή. Οι ”σφήκες” πήραν το προβάδισμα στο 53′ λεπτό όμως μέσα σε δύο λεπτά, και συγκεκριμένα στο 63′ και στο 64′, ήρθε η ανατροπή απο τους φιλοξενούμενους και βρέθηκαν να χάνουν 1-2. Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Ρόμπινς διέρκησαν κάτι λιγότερο από 3 λεπτά αφού στο 66′ λεπτό ήρθε το 2-2. Την ανατροπή πραγματοποίησε ο Σαρρ με πέναλτι στο 83′ λεπτό χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρείς βαθμούς.

Συνεχίζει το αήττητο σερί της σε 7 αγώνες η Νόριτς μετά την νίκη της ενάντια στην Σουόνσι με 1-0 στο Κάροου Ρόουντ. Οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη λίγο πριν την λήξη του αγώνα με γκολ του Στιέπερμαν και είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με την 2η Γουότφορντ.

Μπόρνμουθ και Μπρίστολ Σίτι ισοβαθμούν στην 4η και την 5η θέση έπειτα από τις εκτός έδρας νίκες που έφεραν εις πέρας. Η Μπόρνμουθ κέρδισε εύκολα την Μπέρμιγχαμ με σκορ 1-3 ενώ η Μπρίστολ ήταν πολύ κατώτερη της Κάρντιφ, όμως ένα γκολ στο δεύτερο λεπτό και η ατυχία των γηπεδούχων, της χάρισαν τους τρείς βαθμούς.

Η Μίντλεσμπρο ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ ενάντια στην Μπρέντφορντ, σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις και δράση. Οι ”Μπόρο” δεν μπόρεσαν να πάρουν το διπλό, μένοντας στην 7η θέση.

Ισόπαλο χωρίς σκορ παιχνίδι είδαμε και στο Χίλσμπορο. Η Σέφιλντ Γουέντζντει και η Μίλγουολ ήρθαν 0-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω.

Η Ρόδεραμ κέρδισε την Πρέστον 2-1 ξεφεύγοντας από τις θέσεις υποβιβασμού, με τους Φιλοξενούμενους να βρίσκονται πλέον στην 14η θέση.

Η Μπλάκμπερν πήρε την νίκη με 3-1 ενάντια στην ΚΠΡ  ανεβαίνοντας στην 12η θέση και παιρνώντας τους ”χουπς” στον πίνακα για ένα βαθμό.

Νότινγκχαμ Φόρεστ και Μπάρνσλει πήραν νίκες με 2-0 και 0-2 αντίστοιχα. Οι ”κόκκινοι” πέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Γουίκομ ανεβαίνοντας στην 20η θέση ενώ η Μπάρνσλει έκανε τα αυτονόητα, κερδίζοντας την κάκιστη Ντέρμπυ και ανέβηκε στην 16η θέση.