Χάντμπολ: Κατέκτησε το Σούπερ Καπ ο Ολυμπιακός

Το Σούπερ Καπ Χάντμπολ κατέκτησε ο Ολυμπιακός.

Χάρη σε γκολ του Σάββα στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία του το Σούπερ Καπ, με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της αγωνιστικής περιόδου 2023-24 στο χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού νίκησε στην παράταση την ΑΕΚ με 26-25 (κανονική διάρκεια 22-22), στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο κατάμεστο «Δαΐς», και διατήρησε τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 13-11 στο ημίχρονο του τελικού που βρήκε τις δύο ομάδες να μη βρίσκονται στην επιθυμητή αγωνιστική ετοιμότητα, δεδομένου ότι η Handball Premier είναι προγραμματισμένο να αρχίσει το προσεχές Σαββατοκύριακο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τελικός του Σούπερ Καπ είχε χαρακτηριστεί ως ειδικού χειρισμού, με αποτέλεσμα να μην εκδοθούν εισιτήρια και η είσοδος στο γήπεδο να γίνει με προσκλήσεις που διατέθηκαν στους δύο φιναλίστ και τις ακαδημίες τους, στο Δ.Σ. της ΟΧΕ, τους συγγενείς α΄ βαθμού των αθλητών, σε ακαδημίες χάντμπολ και σε αθλητές-αθλήτριες σωματείων της Αττικής.

Ο σημερινός τελικός ήταν ο τρίτος στην ιστορία του Σούπερ Καπ Ανδρών στο χάντμπολ. Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας κατέκτησε το «παρθενικό» τρόπαιο στη διοργάνωση το 1999, επικρατώντας του ΑΣΕ Δούκα με 26-20, ενώ ο θεσμός αναβίωσε μετά από 23 χρόνια και συγκεκριμένα πέρυσι, όταν ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε 30-24 του ΑΕΣΧ Πυλαίας.

O Oλυμπιακός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με κορυφαίο τον Κροάτη Σλίσκοβιτς (9 γκολ) και τον Κοτανίδη να πραγματοποιεί σωρεία επεμβάσεων. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 9-11 στο 25΄ με σερί 4-0, 11-13 στο ημίχρονο και 11-15 με τον Σάββα στο 34΄, ενώ το +4 διατηρήθηκε έως το 17-21. Η ΑΕΚ «ψαλίδισε» τη διαφορά και έκανε την αντεπίθεσή της με εξαιρετικούς τον Μαντάλινιτς (10 γκολ) και τον τερματοφύλακα Μάτσκεβιτς. Η Ένωση μείωσε σε 19-22 (48΄), με επιμέρους 5-1 στο τελευταίο 15λεπτο και 3-0 στα τελευταία 12 λεπτά, όπου κράτησε χωρίς γκολ τον Ολυμπιακό, ενώ ισοφάρισε 22-22 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες σημείωσαν από 3 γκολ (25-25), η ΑΕΚ έχασε την επίθεση με τον Μαρτίνοβιτς και ο Σάββας σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς χαρίζοντας το κύπελλο στον Ολυμπιακό, που πανηγύρισε το όγδοο τρόπαιο της ιστορίας του, με αποτέλεσμα ο ίδιος να αναδειχθεί ΜVP του αγώνα.

Το παιχνίδι παρακολούθησε ο αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού, Γιάννης Βρούτσης, ο οποίος έκανε και την απονομή στον Ολυμπιακό, μαζί με τον πρόεδρο της ΟΧΕ, Κώστα Γκαντή, και τον πρόεδρο του ΑΣΕ Δούκα, Κωστή Δούκα. Την απονομή στη φιναλίστ ΑΕΚ έκαναν ο πρόεδρος της ΔΕΠ/ΟΧΕ, Ανδρέας Μούκιος, ο ειδικός γραμματέας, Φραγκίσκος Ζαλώνης, και το μέλος του ΔΣ, Τάσος Χειβιδόπουλος, ενώ την απονομή του ΜVP έκανε ο γενικός γραμματέας της ΟΧΕ, Κώστας Σταματιάδης. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ομοσπονδία βράβευσε τον ΑΣΕ Δούκα για την προσφορά του στο ελληνικό χάντμπολ, ευχαριστώντας παράλληλα το σωματείο για την παραχώρηση του ανακαινισμένου Δαϊς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημίχρονο), 13-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.δ.), 23-23, 25-26 (παράταση)

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης, Κόκκινες: 19:49 Παπαδιονυσίου- 54:06 Καραμπουρνιώτης (για ιδιαίτερα επικίνδυνες ενέργειες, δεν κρατήθηκαν δελτία). Δίλεπτα: 1-3. Πέναλτι: 3/3-3/3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.